Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Reasec - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Reasec

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

Reasec

2,5 mg/0,025 mg tablety

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Jedna tableta obsahuje 2,5 mg hydrochlorid difenoxylátu a 0,025 mg atropíniumsulfátu.

Pomocné látky so známym účinkom: Jedna tableta obsahuje 85 mg monohydrátu laktózy a 7 mg sacharózy.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Tableta

Takmer biele, ploché, okrúhle tablety so skoseným okrajom, prakticky bez zápachu, s priemerom približne 7 mm, a s označením „REASEC“ na jednej strane a deliacou ryhou na druhej strane.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

  • – Symptomatická liečba akútnej a chronickej hnačky rôzneho pôvodu.

  • – Redukcia tekutého črevného obsahu po ileostómii a kolostómii.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Dávkovanie závisí od veku pacienta a závažnosti príznakov.

Akútna hnačka

Ak sa príznaky nedajú kontrolovať ani do 48 hodín od začiatku liečby Reasecom (hydrochlorid difenoxylátu/a­tropíniumsulfát), nemožno očakávať priaznivý účinok.

Dospelí

  • 1 až 2 tablety trikrát denne. V závažných prípadoch, výnimočne, sa dávkovanie môže zvyšovať až na maximálne 2 tablety štyrikrát denne (20 mg difenoxylátu denne).

U väčšiny pacientov je táto dávka potrebná, až kým pacient nemá normálnu stolicu. Potom je možné dávku redukovať podľa individuálnej potreby.

V stredne závažných prípadoch stačí 1 tableta dvakrát denne (2 × 2,5 mg difenoxylátu) ráno a večer pred jedlom.

Pediatrická populácia

Deti vo veku 5 až 10 rokov: 1 tableta dvakrát denne.

Deti vo veku 10 až 14 rokov: maximálne 1 tableta trikrát denne.

Toto je navrhnutá priemerná dávka, ktorú možno upraviť podľa celkovej výživy a stavu dehydratácie chorého dieťaťa. Dávkovanie sa má znížiť, len čo sa príznaky dajú kontrolovať.

Chronická hnačka

Dospelí

Všeobecne 1 tableta dvakrát denne (5 mg difenoxylátu denne).

Ak sa príznaky chronickej hnačky nezlepšia do 10 dní napriek maximálnej dennej dávke 20 mg difenoxylátu (2 tablety štyrikrát denne), nemožno očakávať priaznivý účinok.

Pediatrická populácia

Udržiavacia dávka je % počiatočnej dávky.

Deti vo veku 5 až 10 rokov: 4 tablety denne.

Deti vo veku 10 až 14 rokov: 1 tableta denne.

Spôsob podávania

Na vnútorné použitie.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

Hydrochlorid difenoxylátu/a­tropíniumsulfát je kontraindikovaný u detí mladších ako 5 rokov, pretože u malých detí, najmä vo veku do 2 rokov, je hranica medzi terapeutickou a toxickou dávkou veľmi úzka a môže sa u nich prejaviť neznášanlivos­ť lieku.

Podávaniu sa treba vyhnúť u pacientov, u ktorých sú kontraindikované anticholínergické látky (napr. v prípade glaukómu s ostrým uhlom, hypertrofie prostaty, megakolónu, stenózy pyloru, myastenie gravis, tachykardie, bronchiálnej astmy u detí).

V každom prípade, kedy je možná kauzálna liečba, sa má táto kauzálna liečba použiť. Liečba hydrochloridom difenoxylátu/a­tropíniumsulfá­tom je vhodná iba na symptomatickú liečbu hnačky.

Nesmie sa použiť ako primárna liečba akútnej dyzentérie charakterizovanej melénou a vysokou horúčkou.

Hydrochlorid difenoxylátu/a­tropíniumsulfát sa nesmie použiť:

v liečbe obštrukčnej žltačky, akútnej ulceróznej kolitídy alebo pseudomembranóznej kolitídy po širokospektrálnych antibiotikách. Ďalej sa liek nesmie použiť v liečbe hnačky pri infekciách baktériami produkujúcimi enterotoxín (napr. toxigénna E. coli, Salmonella sp., Shigella sp.).

Všeobecne sa hydrochlorid difenoxylátu/a­tropíniumsulfát nesmie použiť tam, kde nemá dôjsť k inhibícii peristaltiky (napr. subobštrukcia), a liečbu treba ihneď prerušiť, keď sa vyvinie abdominálna distenzia alebo subileus. Nesmie sa použiť v prípade akútnej a cholestatickej hepatitídy, ťažkej cirhózy pečene.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Ak sa pri akútnej hnačke do 48 hodín neprejaví žiadne zlepšenie, má sa ďalšie podávanie lieku zastaviť.

U pacientov s hnačkou, zvlášť u detí, môže dôjsť k strate tekutín a elektrolytov. V takýchto prípadoch je najdôležitejšia náhrada tekutín a elektrolytov. V prípade závažnej dehydratácie alebo nerovnováhy elektrolytov má byť podávanie Reasecu prerušené, až kým začne príslušná náhrada tekutín a elektrolytov, pretože inhibícia peristaltickej aktivity môže viesť k zadržiavaniu tekutín v črevách zhoršujúcemu dehydratáciu a nerovnováhu elektrolytov.

Malé deti môžu vykazovať značnú citlivosť na liečivá prítomné v lieku – difenoxylát (dychová depresia!) a atropíniumsulfát.

Hydrochlorid difenoxylátu/a­tropíniumsulfát sa nesmie podávať deťom mladším ako 5 rokov. Hydrochlorid difenoxylátu/a­tropíniumsulfát sa má deťom starším ako 5 rokov podávať iba pod dôsledným lekárskym dohľadom.

V prípade hepatálnych porúch je potrebné, aby bol pacient pod lekárskou kontrolou vzhľadom na toxické pôsobenie na nervový systém, ktoré sa môže vyvinúť pri pomalom metabolizme lieku.

Bola popísaná závislosť od hydrochloridu difenoxylátu/a­tropíniumsulfá­tu (s veľmi vysokým dávkovaním vyše 125 tabliet denne), preto treba byť pri hydrochloride difenoxylátu/a­tropíniumsulfá­te zvlášť opatrný u pacientov so známym návykom na drogy.

Zriedkavo boli hlásené anticholínergické nežiaduce účinky, ktoré vznikli pri odporúčanom dávkovaní. Pri hydrochloride difenoxylátu/a­tropíniumsulfá­te sa atropín pridáva k liečivu difenoxylát, aby sa zabránilo zneužívaniu lieku.

Tento liek obsahuje monohydrát laktózy sacharózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, fruktózovej intolerancie, celkovým deficitom laktázy, glukózo-galaktózovou malabsorpciou alebo deficitom sacharázy a izomaltázy nesmú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

Hydrochlorid difenoxylátu/a­tropíniumsulfát môže zvyšovať účinok barbiturátov, trankvilizérov, narkotík a alkoholu.

Hydrochlorid difenoxylátu/a­tropíniumsulfát môže predĺžiť biologický polčas látok s vylučovaním ovplyvneným enzýmami hepatálneho mikrozomálneho systému, ktoré sa podieľajú na metabolizme liekov.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Počas gravidity, nakoľko neexistujú adekvátne a dobre kontrolované štúdie, možno Reasec použiť iba ak predpokladaný prínos preváži možné riziko pre plod.

Dojčenie

Počas laktácie sa Reasec nesmie podávať, nakoľko sa atropín vylučuje do materského mlieka a na základe fyzikálno-chemických vlastností hlavného metabolitu difenoxylátu je pravdepodobné, že kyselina difenoxylová sa tiež vylučuje do materského mlieka.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje

Reasec môže ovplyvňovať schopnosť viesť motorové vozidlo, ako aj schopnosť pracovať v prostredí s rizikom úrazu (somnolencia, závrat, neostré videnie, nežiaduce účinky), preto dávku, ktorá ešte umožňuje viesť motorové vozidlo alebo pracovať s rizikom úrazu, treba určiť individuálne.

Všeobecne platí, že pre vodičov sa odporúča polovica obvyklej dávky.

4.8 Nežiaduce účinky

Môžu sa vyskytnúť nasledujúce nežiaduce účinky:

Trieda orgánových systémov

Nežiaduce účinky

Poruchy imunitného systému

hypersenzitivita

Psychické poruchy

nepokoj

Poruchy nervového systému

ospalosť bolesť hlavy závraty

Poruchy oka

neostré videnie

Poruchy srdca a srdcovej činnosti

tachykardia*

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

abdominálna distenzia abdominálny diskomfort bolesť brucha obstipácia

sucho v ústach

nauzea vracanie

Poruchy kože a podkožného tkaniva

vyrážka

suchá koža*

  • *Predpokladá sa, že nasledujúce príznaky vyskytujúce sa najmä u detí súvisia s anticholinergným účinkom atropínu: tachykardia, sucho v ústach, suchá koža a nevoľnosť.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Náhodné predávkovanie môže vyvolať príznaky podobné ako pri akútnej toxicite z narkotík a/alebo príznaky atropínovej toxicity (hlavne u detí).

Príznaky toxicity atropínu (suchosť kože a slizníc, mydriáza, rozmazané videnie, retencia moču, nepokoj, návaly horúčavy, hypertermia, tachypnoe a tachykardia) môžu byť prítomné hodiny pred tým, ako začnú príznaky predávkovania hydrochloridom difenoxylátu (mióza, malátnosť, hypodynamia, somnolencia, zápcha, bolesť brucha, vracanie, hypotermia, dychová depresia a kóma) prevládať.

Dychová depresia môže nastať s oneskorením až 12–30 hodín po požití a môže sa zopakovať aj napriek počiatočnej odpovede na antidotum.

U komatóznych pacientov je potrebné udržiavať priechodné dýchacie cesty. V prípade dychovej depresie je nutné riadené dýchanie. Odporúča sa výplach žalúdka a podanie aktívneho uhlia.

  • V prípade dychovej depresie treba ako špecifické antidotum podať naloxón.

Antidotá:

Dospelí: 0,4 mg naloxóniumchloridu v i.v. injekcii.

Pediatrická populácia: 0,01 mg naloxóniumchloridu na 1 kg telesnej hmotnosti v i.v. injekcii.

Ak je to potrebné, aplikáciu možno opakovať v intervaloch 2–3 minút, až do obnovenia dychovej funkcie. Vzhľadom k tomu, že trvanie účinku naloxóniumchloridu je kratšie ako hydrochloridu difenoxylátu, môže dôjsť k opakovanej respiračnej depresii.

Preto sa vyžaduje dôsledné monitorovanie počas nasledujúcich 48 hodín a môže byť potrebné opakované podanie naloxóniumchloridu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Antidiaroiká, črevné antiinfektíva a antiflogistiká, antipropulzíva ATC kód: A07DA01

Difenoxylát je syntetický morfínový analóg odvodený od petidínu, ktorý nemá žiaden analgetický účinok. Svojím účinkom na opiátové receptory v stene čriev znižuje cholínergické účinky. Ak sa užíva v odporúčanej dávke, difenoxylát špecificky redukuje peristaltiku tenkého a hrubého čreva a predlžuje čas pasáže črevom. Znižuje motilitu čreva, čím sa črevo pripraví na symptomatickú liečbu hnačky a kontrolu tvorby stolice po ileostómii a kolostómii.

Atropín, kompetitívny antagonista acetylcholínu, je prítomný v tablete v subterapeutickom množstve. Znižuje motilitu a sekréciu čreva. Vyššie dávky spôsobujú tachykardiu, ktorej môže predchádzať prechodná bradykardia. (Je nepravdepodobné, že sa pri odporúčaných dávkach vyvinú srdcové účinky.) Atropín je bronchodilatátor a zvyšuje bronchiálnu sekréciu. Uvoľňuje hladké svalstvo obličkovej panvičky, močovodov a močového mechúra, pričom slabo ovplyvňuje hladké svalstvo maternice a žlčovodov. Znižuje potenie a iba zriedka vyvoláva mydriázu a cykloplégiu.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Dve hodiny po podaní štyroch tabliet po 2,5 mg bola priemerná vrcholová koncentrácia kyseliny difenoxylovej v plazme 163 ng/ml.

Distribúcia

Biologická dostupnosť tablety je približne 90 %.

Biotransformácia

Difenoxylát sa rýchlo hydrolyzuje v pečeni na svoj biologicky aktívny, hlavný metabolit, kyselinu difenoxylovú, ktorá vstupuje do enterohepatál­neho obehu.

Eliminácia

Eliminačný polčas kyseliny difenoxylovej je približne 12–14 hodín.

Priemerne 14 % liečiva a jeho metabolitov sa vylučuje močom a 49 % stolicou v priebehu 4 dní. Menej ako 1 % sa vylučuje močom v nezmenené, pričom 6 % tvorí kyselina difenoxylová a jej glukuronid.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Počas štúdií akútnej perorálnej toxicity sa dokázalo, že LD50 kyseliny difenoxylovej bola 221 mg/kg u potkanov, resp. 332 mg/kg u myší. Pri intraperitoneálnom podaní myšiam bola LD50 vyššia ako 320 mg/kg a pri subkutánnom podaní bola vyššia ako 120 mg/kg.

Počas týchto štúdií akútnej toxicity sa znížená motilita a zápcha považovali za toxické príznaky. Reprodukčné štúdie na zvieratách preukázali negatívny účinok na plod v 7 štúdiách uskutočnených na potkanoch, pri dávkach 20 mg/kg/deň bolo zistené zníženie hmotnosti matiek a zníženie plodnosti.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

magnéziumstearát

mastenec

sacharóza

kukuričný škrob monohydrát laktózy

6.2 Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

5 rokov

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Biela liekovka z polypropylénu s bezpečnostným uzáverom obsahujúca 20 alebo 100 tabliet. Liekovka je zabalená v papierovej škatuľke.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Gedeon Richter Plc.

Gyomrôi út 19–21

1103 Budapešť

Maďarsko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

49/0055/72-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 26. september 1972

Dátum posledného predĺženia registrácie: 15. máj 2007