Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Regiocit - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Regiocit

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

1. NÁZOV LIEKU

Regiocit roztok na hemofiltráciu

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Zloženie:

Chlorid sodný

5,03 g/l

5,29 g/l

140 mmol/l

86 mmol/l

18 mmol/l


Citrát sodný

Sodík, Na+

Chlorid, Cl-

Citrát, C6H5O73–

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

4.

4.1 Terapeutické indikácie

Regiocit je indikovaný ako náhradná tekutina na kontinuálnu renálnu nahradzujúcu terapiu (KRNT) pri použití regionálnej citrátovej antikoagulácie. Citrát je významný zvlášť vtedy, keď je kontraindikovaná systémová antikoagulácia s heparínom, napríklad u pacientov so zvýšeným rizikom krvácania.

U pediatrických pacientov je Regiocit indikovaný vo všetkých vekových skupinách za predpokladu, že použité zariadenie sa prispôsobí hmotnosti dieťaťa.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Rýchlosť predfiltračnej infúzie Regiocitu sa musí predpísať a prispôsobiť v pomere k rýchlosti prietoku krvi. Pri predpisovaní Regiocitu sa musia zohľadniť prietokové rýchlosti efluentu a ďalších terapeutických tekutín, požiadavky pacienta na odstraňovanie tekutín, príjem a výdaj ďalších tekutín a požadovaná acidobázická a elektrolytická rovnováha.

Rýchlosť prietoku pre antikoaguláciu mimotelového obehu má byť titrovaná, aby sa dosiahla postfiltračná koncentrácia ionizovaného vápnika v rozsahu 0,25 až 0,35 mmol/l. Systémová koncentrácia ionizovaného vápnika pacienta sa má udržiavať v normálnom fyziologickom rozsahu úpravou dopĺňania vápnika.

Rýchlosti prietoku pre Regiocit u dospelých a dospievajúcich:

  • pri kontinuálnej veno-venóznej hemofiltrácii
  • pri kontinuálnej veno-venóznej hemodiafiltrácii

o 1 – 2 l/hod. s rýchlosťou prietoku krvi od 100 do 200 ml/min.

Pediatrická populácia:

U novorodencov až batoliat (0 až 23 mesiacov) cieľová dávka Regiocitu má byť 3 mmol citrátu na liter prietoku krvi pri kontinuálnej veno-venóznej hemofiltrácii alebo hemodiafiltrácii. U detí (2 až 11 rokov) je potrebné dávkovanie prispôsobiť hmotnosti pacienta a rýchlosti prietoku krvi.

Osobitné skupiny pacientov:

U starších pacientov nie je žiadna osobitná úprava dávkovania v porovnaní s dospelými.

Porucha funkcie pečene alebo infarkt pečene:

V prípade zlyhania pečene (vrátane napr. cirhózy pečene alebo akútneho zlyhania pečene) alebo infarktu pečene treba úvodnú počiatočnú dávku citrátu znížiť, pretože metabolizmus môže byť nedostatočný (pozri časť 4.3 a 4.4).

Spôsob podávania

Na intravenózne použitie. Regiocit sa musí používať s dialyzačným zariadením určeným na KRNT iba v režime predriedenia, s použitím špeciálnej pumpy na citrátovú antikoaguláciu, kde sa prietoková rýchlosť roztoku automaticky prispôsobuje podľa cieľovej dávky (mmol citrátu/l krvi), ktorú nastaví obsluha.

Regiocit môže používať iba lekár spôsobilý na aplikáciu regionálnej citrátovej antikoagulácie pri KRNT alebo iná osoba pod jeho vedením.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo (liečivá) alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1. Závažná porucha funkcie pečene.

Infarkt s hypoperfúziou svalov.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Regiocit nie je určený na priamu intravenóznu infúziu. Môže sa používať iba pri predriedení, s dialyzačným zariadením na KRNT. Dialyzačné zariadenie musí byť vhodné na citrátovú antikoaguláciu.

Používajte, iba ak sú obal a vak s roztokom nepoškodené. Použitie znečisteného roztoku môže spôsobiť sepsu a šok.

Vzhľadom na zloženie Regiocitu musia mať ostatné roztoky používané pri liečbe vhodnú koncentráciu hydrogénuhličitanu.

Pred liečbou a počas nej je nutné dôsledne sledovať hemodynamický stav, rovnováhu tekutín, hladinu glukózy a elektrolytickú a acidobázickú rovnováhu pacienta.

Regiocit neobsahuje draslík, vápnik, horčík, fosfát ani glukózu. Niekoľkokrát denne je nutné vyhodnocovať koncentráciu krvi a potreby pacientov vrátane vyhodnocovania príjmu a všetkých výdajov infúzie, aby bolo možné v prípade potreby zabezpečiť dopĺňanie (pozri časť 4.8 a 4.9).

Keďže citrát chelátuje vápnik a horčík, ktoré sú takto eliminované spolu s efluentom, môže to spôsobiť hypokalciémiu (pozri časť 4.8 a 4.9) a/alebo hypomagneziémiu (pozri časť 4.8).

Štandardnou praxou je infúzia vápnika na kompenzáciu strát a môže byť potrebné aj dopĺňanie horčíka.

Hromadenie citrátu z dôvodu metabolickej poruchy:

Mimoriadna pozornosť je potrebná u pacientov so zlyhaním pečene (vrátane napr. cirhózy pečene alebo akútneho zlyhania pečene) alebo infarktom pečene (pozri časť 4.2 a 4.3), keďže metabolizmus citrátu môže byť značne redukovaný a pacienti sú vystavení hromadeniu citrátu. Ak sa u týchto pacientov aplikuje hemofiltrácia s citrátom, odporúča sa častejšie monitorovanie hromadenia citrátu. Ak pečeň a kostrové svaly nemetabolizujú citrát, nenastáva produkcia hydrogénuhličitanu a citrát sa môže hromadiť. Vzniká metabolická acidóza a ionizovaná hypokalciémia. Hromadenie citrátu sa dá zistiť monitorovaním koncentrácie ionizovaného vápnika, celkového vápnika a hydrogénuhličitanu v krvi. Ak sa hromadí citrát, pomer celkového vápnika k ionizovanému vápniku sa zvýši. Ak pomer celkového a ionizovaného vápnika stúpne nad 2,3, je potrebné znížiť alebo zastaviť tlmivý roztok citrátu. Na korekciu metabolickej acidózy sa musí nahradiť hydrogénuhličitan. V terapii KRNT sa môže pokračovať bez antikoagulácie alebo sa musia zvážiť iné prostriedky na antikoaguláciu.

Hromadenie citrátu z dôvodu neprimeranej infúzie:

Neprimeraná infúzia príliš veľkého množstva citrátu (pozri tiež časť 4.9) spôsobuje akútnu hypokalciémiu a metabolickú alkalózu a môže vystaviť pacienta neurologickým a srdcovým komplikáciám. Liečba pozostáva z ukončenia infúzie citrátu a infúzie vápnika.

Systémová hypokalciémia (nízka hladina ionizovaného vápnika) môže byť výsledkom dvoch rôznych mechanizmov:

  • nedostatočná kompenzácia úbytku vápnika s citrátom cez filter (nízka hladina ionizovaného vápnika a nízka hladina celkového vápnika), ktorá si vyžaduje úpravu prietokovej rýchlosti roztoku vápnika na dopĺňanie,
  • hromadenie citrátu v dôsledku nedostatočného metabolizmu v pečeni a svaloch (vysoký pomer celkového vápnika/ ionizovaného vápnika), ktoré si vyžaduje čiastočný alebo úplný prechod z Regiocitu na náhradný roztok bez citrátu (kontinuálna venovenózna hemofiltrácia) alebo kombinované zníženie alebo zastavenie prietoku Regiocitu a zvýšenie prietokovej rýchlosti dialyzátu, aby sa zvýšilo odstraňovanie citrátu (kontinuálna venovenózna hemodiafiltrácia).

Systémová hyperkalciémia

Vysoká hladina celkového vápnika s vysokou hladinou ionizovaného vápnika môže nastať z dôvodu nadmernej perfúzie roztoku na nahradenie vápnika. Vyžaduje zníženie prietokovej rýchlosti roztoku vápnika.

Vysoká hladina celkového vápnika s vysokým pomerom celkového vápnika k ionizovanému vápniku môže byť spôsobená hromadením citrátu vápenatého v súvislosti s nadmernou prietokovou rýchlosťou citrátu alebo neschopnosťou metabolizovať dostatočné množstvo citrátu. Má to viesť k zníženiu alebo ukončeniu infúzie citrátu.

Metabolická acidóza

Citrát sa môže hromadiť, ak pečeň a kostrové svaly nezabezpečia dostatočný metabolizmus kyseliny citrónovej, čo môže nastať pri cirhóze pečene alebo akútnom zlyhaní pečene. V týchto prípadoch sa kyselina citrónová hromadí a nastáva metabolická acidóza. U týchto pacientov sa zvyšuje aj klasická aniónová medzera, ktorá odzrkadľuje nárast množstva ionizovaného citrátu. Vo väčšine situácií sa hromadí aj laktát.

Metabolickú acidózu ako dôsledok neschopnosti metabolizovať kyselinu citrónovú je možné včasne diagnostikovať bežným metabolickým monitorovaním a napraviť ukončením infúzie citrátu a úpravou zloženia náhradnej tekutiny.

Metabolická alkalóza

Niektorí pacienti vyžadujú a tolerujú vysokú rýchlosť infúzie citrátu, aby sa udržiavali hladiny ionizovaného vápnika v mimotelovom obehu v rámci požadovaného rozsahu. Citrát vytvára hydrogénuhličitan a terapia môže viesť alebo prispievať k metabolickej alkalóze.

Tá sa dá riadiť znížením prietokovej rýchlosti krvi, čo umožní zníženie rýchlosti infúzie citrátu do tela pacienta. Metabolická alkalóza sa dá zvládnuť aj zvýšením prietokovej rýchlosti dialyzátu, čím sa tiež zachová dávka KRNT, a infúziou postfiltračného roztoku 0,9 % chloridu sodného. Hromadenie citrátu s metabolickou alkalózou a hypokalciémiou môže nastať aj vtedy, ak pacient dostal veľký objem krvných produktov s obsahom citrátu a dávka KRNT je príliš nízka.

Pokyny na používanie sa musia dôsledne dodržiavať. Nesprávne používanie prístupových portov alebo iné obmedzenia prietoku tekutín môžu viesť k chybnému vyhodnoteniu úbytku hmotnosti pacienta, čo môže spôsobiť spustenie alarmu prístroja. Pokračovanie v liečbe bez vyriešenia pôvodnej príčiny môže viesť k poškodeniu alebo úmrtiu pacienta.

Regiocit je len na jednorazové použitie. Zlikvidujte všetok nepoužitý roztok.

Používajte, iba ak je roztok číry a bez viditeľných častíc.

Terapia KRNT spôsobuje odstraňovanie sodíka pomerne k obsahu sodíka vo vodnej zložke plazmy. Aby sa zabránilo poklesu hladiny sodíka v krvi u pacienta (hyponatrémia), úbytky sodíka musia byť vyvážené ako súčasť celkového manažmentu tekutín a elektrolytov (pozri časť 4.8). Podávanie dialyzačných tekutín v súvislosti s terapiou KRNT ako aj dialyzačných tekutín mimo predpisu na terapiu KRNT je nutné dôkladne posúdiť.

4.5 Liekové a iné interakcie

Je možné, že počas liečby bude znížená koncentrácia filtrovateľných liekov v krvi. V prípade potreby je nutné začať zodpovedajúcu nápravnú terapiu.

Nepredpokladajú sa žiadne farmakodynamické liekové interakcie medzi zložkami Regiocitu. Interakcie je možné očakávať iba pri neprimeranom alebo nesprávnom terapeutickom použití roztoku (pozri časť 4.4 a 4.9).

Posúdenie kompatibility prídavného lieku s týmto liekom kontrolou prípadnej zmeny zafarbenia a/alebo prípadného zrážania je povinnosťou lekára. Pred pridaním nejakého lieku skontrolujte, či je v tomto lieku rozpustný a stabilný.

Nasledovné interakcie však môžu nastať v prípade liekov, ktoré obsahujú:

  • vápnik, ktorý môže znížiť antikoagulačný účinok a/alebo
  • hydrogénuhličitan sodný, ktorý môže zvýšiť riziko vysokej koncentrácie hydrogénuhličitanu v krvi (metabolickú alkalózu – pozri časť 4.8).

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Fertilita:

Nepredpokladajú sa žiadne účinky na fertilitu, keďže sodík, chlorid a citrát sú bežnou súčasťou tela.

Gravidita a dojčenie:

Nie sú zdokumentované žiadne klinické údaje o používaní Regiocitu počas gravidity a laktácie. Regiocit sa môže podávať gravidným a dojčiacim ženám, iba ak je to nevyhnutné.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Regiocit neovplyvňuje schopnosť viesť vozidlá alebo obsluhovať stroje.

4.8 Nežiaduce účinky

Roztok Regiocit alebo dialytická liečba môže spôsobiť nežiaduce účinky. V časti 4.4 sú popísané osobitné opatrenia pri používaní.

V publikovanej literatúre boli popísané nasledovné nežiaduce účinky (veľmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), menej časté (>1/1 000 až <1/100), zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (z dostupných údajov):

Poruchy metabolizmu a výživy

Časté

Nerovnováha elektrolytov, napr. hypomagneziémia (pozri časť 4.4), hypokalciémia (pozri časť 4.4 a 4.9), hyperkalciémia (pozri časť 4.4), hyponatriémia (pozri časť 4.4)

Poruchy acidobázickej rovnováhy vrátane metabolickej acidózy (pozri časť 4.4 a 4.9) a metabolickej alkalózy (pozri časť 4.4, 4.5 a 4.9)

Neznáme

Zadržiavanie tekutín

Nerovnováha tekutín, napr. dehydratácia (pozri časť 4.4)

Poruchy ciev

Neznáme

Hypotenzia*

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Neznáme

Nevoľnosť*

Vracanie*

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Neznáme

Svalové kŕče*

* nežiaduce účinky súvisiace s dialytickou liečbou

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v

4.9 Predávkovanie

4.9 Predávkovanie

Nevhodné podanie príliš veľkých objemov náhradného roztoku môže viesť k predávkovaniu, čo môže spôsobiť situáciu ohrozujúcu život pacienta. Môže to viesť k výskytu pľúcneho edému a kongestívneho zlyhania srdca v súvislosti s preťažením tekutinou a k hypokalciémii (pozri časť 4.4) a metabolickej alkalóze (pozri časť 4.4) z dôvodu preťaženia citrátom v súvislosti s prietokom krvi. Toto narušenie je potrebné ihneď napraviť ukončením podávania/znížením množstva náhradného roztoku a intravenóznym podaním vápnika.

U pacientov s nedostatočným metabolizmom citrátu (zlyhanie alebo infarkt pečene) sa môže hromadiť citrát.

Môže vzniknúť metabolická acidóza (pozri časť 4.4) a ionizovaná hypokalcémia (pozri časť 4.4 a

4.8).

Podávanie Regiocitu sa má preto buď zredukovať, alebo ukončiť.

Na korekciu metabolickej acidózy je potrebné nahradiť hydrogénuhličitan. V kontinuálnej renálnej nahradzujúcej terapii sa môže pokračovať bez antikoagulácie alebo sa musia zvážiť iné spôsoby na antikoaguláciu.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: hemofiltráty, ATC kód: B05ZB Citrát zabezpečuje antikoaguláciu vďaka svojej schopnosti vytvárať komplexy s ionizovaným vápnikom, ktorý sa tak stáva nedostupným pre kaskádu zrážania. V Regiocite je koncentrácia sodíka stanovená na 140 mmol/l, pretože kriticky chorí pacienti sú náchylní na vznik závažnej hyponatriémie. Chlorid je nastavený na úroveň potrebnú na vyváženie katiónov, pretože roztok neobsahuje hydrogénuhličitan. Sodík a chlorid sú bežnou súčasťou ľudského tela a považujú sa za farmakologicky neaktívne. Citrát je v ľudskom tele bežný metabolit, ktorý pôsobí ako prvý medziprodukt v Krebsovom cykle. Regiocit je zbavený draslíka a glukózy. Pri terapeutickej dávke sa nepredpokladajú toxické účinky spôsobené použitím Regiocitu.

5.2  Farmakokinetické vlastnosti

Citrát je v ľudskom tele bežný metabolit a medziprodukt v Krebsovom cykle. Táto fyziologická dráha dokáže spracovať vysoké množstvá kyseliny citrónovej, ak sa vyskytuje v nízkych koncentráciách. Krebsov cyklus prebieha v mitochondriách a citrát môžu metabolizovať všetky bunky, ktoré tieto bunkové organely obsahujú. Tkanivá bohaté na mitochondrie, napríklad pečeň, kostrové svaly a oblička, majú preto vyššiu kapacitu na produkciu a vylučovanie citrátu.

Absorpcia a distribúcia

Absorpcia a distribúcia sodíka a chloridov závisí od klinického stavu, metabolického stavu a zvyškovej funkcie obličiek pacienta. Extracelulárny citrát môže byť transportovaný do buniek z krvi cez plazmatickú membránu skupinou proteínov, t.j. prenášačmi citrátu cez plazmatickú membránu (plasma membrane citrate transporters – PMCT), ktorý sa potom metabolizuje v rôznych orgánoch a tkanivách.

Biotransformácia

U ľudí je citrát medziproduktom v hlavnej metabolickej dráhe, ktorá sa nazýva Krebsov cyklus, ako bolo uvedené vyššie. Citrát sa rýchlo metabolizuje hlavne v pečeni, ale môžu ho metabolizovať aj iné orgány/tkanivá.

Eliminácia

Všetok nadbytočný citrát v obehu sa zvyčajne vylučuje cez obličky.

5.3  Predklinické údaje o bezpečnosti

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Nie sú k dispozícii žiadne predklinické údaje považované za relevantné s ohľadom na klinickú bezpečnosť, okrem údajov uvedených v iných častiach tohto súhrnu charakteristických vlastností lieku.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1  Zoznam pomocných látok

Voda na injekciu

Zriedená kyselina chlorovodíková (na úpravu pH) E 507

6.2  Inkompatibility

Nevykonali sa štúdie kompatibility, preto sa tento liek nesmie miešať s inými liekmi.

6.3  Čas použiteľnosti

18 mesiacov

  • 6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

Neuchovávajte v mrazničke.

6.5  Druh obalu a obsah balenia

Balenie je jednokomorový vak vyrobený z viacvrstvovej fólie obsahujúcej polyolefíny a elastoméry. Na vaku sa nachádza injekčný konektor (alebo konektor s hrotom) a konektor typu Luer na pripojenie vhodnej linky pre roztok na hemofiltráciu alebo linky pred krvnou pumpou (pre-blood pump line). Vak obsahuje 5000 ml roztoku a je zabalený v priehľadnom obale z polymérovej fólie. V každej škatuľke sú dva vaky a jedna písomná informácia.

Veľkosť balenia: 2 × 5000 ml v škatuľke

6.6  Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Roztok môžete zlikvidovať odpadovou vodou bez poškodenia životného prostredia.

Postupujte podľa nasledovných pokynov na použitie:

Tesne pred použitím odstráňte z vaku obal. Počas podávania pacientovi je potrebné používať sterilnú techniku. Roztok použite okamžite po otvorení, aby ste zabránili mikrobiologickej kontaminácii.

  • I. V prípade použitia konektora typu Luer odstráňte uzáver otočením a potiahnutím. Pripojte zasúvací konektor typu Luer lock na linke pred krvnou pumpou (pre-blood pump line) k zásuvkovému konektoru typu Luer na vaku zatlačením a otočením. Presvedčte sa, či je spojenie úplne na mieste a dotiahnuté. Konektor je teraz otvorený. Skontrolujte, či tekutina voľne preteká. Po odpojení linky pred krvnou pumpou od konektora typu Luer sa konektor zatvorí a prietok roztoku sa zastaví. Luer je bezihlový port, ktorý sa dá vyčistiť tampónom.

  • II. V prípade použitia injekčného konektora (alebo konektora s hrotom) odstráňte odlamovací uzáver. Zaveďte hrot cez gumenú priehradku. Skontrolujte, či tekutina voľne preteká.

7.  DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Gambro Lundia AB

Magistratsvägen 16

226 43 Lund

Švédsko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

Reg. č.: 87/0205/15-S

9.  DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 17. júl 2015