Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Solesmin 0,4 mg - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Solesmin 0,4 mg

1. NÁZOV LIEKU

Solesmin 0,4 mg tvrdé kapsuly s predĺženým uvoľňovaním

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá tvrdá kapsula s predĺženým uvoľňovaním obsahuje 0,4 mg tamsulosínium­chloridu.

Pomocné látky so známym účinkom

Každá tvrdá kapsula s predĺženým uvoľňovaním obsahuje: 100,6 – 147,28 mg sacharózy; 0,03604 mg farbiva oranžová žltá (E 110) a 0,00881 mg azorubínu (E 122); 0,4767 mg metylparabénu ( E218) a 0,1192 propyl­parabénu (E 216).

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Tvrdé kapsuly s predĺženým uvoľňovaním.

Opis lieku: Biele až takmer biele okrúhle pelety naplnené do želatínových kapsúl veľkosti „2“. Kapsuly pozostávajú z hnedého vrchnáka s bielym nápisom UMX-0.4 a bieleho tela s čiernym nápisom UMX-0.4.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Solesmin 0,4 mg je indikovaný na liečbu prejavov a príznakov benígnej hyperplázie prostaty (BHP).

Solesmin 0,4 mg nie je určený na liečbu vysokého krvného tlaku.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Odporúčané dávkovanie je 0,4 mg raz denne – 1 kapsula. Dávka sa má užívať denne v rovnakom čase, vždy 30 minút po jedle.

Pediatrická populácia

Na použitie Solesminu 0,4 mg u detí nie je relevantná indikácia.

Bezpečnosť a účinnosť tamsulosínu u detí mladších ako 18 rokov sa doteraz nestanovili. Údaje dostupné v súčasnosti sú opísané v časti 5.1.

Porucha funkcie obličiek

Pri poruche funkcie obličiek nie je potrebná úprava dávky.

Porucha funkcie pečene

U pacientov s miernou až stredne závažnou poruchou funkcie pečene nie je potrebná úprava dávky (pozri časť 4.3).

Spôsob podávania

Kapsula sa má prehltnúť celá a nesmie sa hrýzť ani žuvať, pretože to ovplyvní predĺžené uvoľňovanie liečiva.

4.3 Kontraindikácie

  • – Precitlivenosť na tamsulosínium­chlorid, vrátane angioedému vyvolaného liekom, alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

  • – Ortostatická hypotenzia v anamnéze.

  • – Závažná forma insuficiencie pečene.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Tak ako pri iných antagonistoch a1-adrenoreceptorov, aj počas liečby tamsulosínium­chloridom sa môže v individuálnych prípadoch objaviť pokles krvného tlaku, v dôsledku čoho sa zriedkavo môže objaviť synkopa. Pri prvých prejavoch ortostatickej hypotenzie (závrat, slabosť) si má pacient sadnúť alebo ľahnúť, kým príznaky nevymiznú.

Pred začiatkom liečby tamsulosínium­chloridom je potrebné pacienta vyšetriť, aby sa vylúčila prítomnosť iných ochorení, ktoré môžu spôsobovať rovnaké príznaky ako benígna hyperplázia prostaty. Pred začiatkom liečby a potom v pravidelných intervaloch sa má vykonávať rektálne vyšetrenie prstom, a ak je to nevyhnutné, stanovovať prostatický špecifický antigén (prostate specific antigen, PSA).

U niektorých pacientov, ktorí sa liečia alebo v minulosti liečili tamsulosínom, sa počas operácie katarakty pozoroval peroperačný syndróm vlajúcej dúhovky (intra-operative floppy iris syndrome, IFIS; typ syndrómu malej zrenice). IFIS môže viesť ku zvýšeniu komplikácií počas operácie.

U pacientov, u ktorých sa plánuje operácia katarakty, sa neodporúča začať liečbu tamsulosínom. Pred operáciou katarakty sa neoficiálne považuje za prospešné prerušiť liečbu tamsulosínom na 1 – 2 týždne, avšak prínos a dĺžka prerušenia liečby pred operáciou katarakty sa doteraz nestanovili.

Chirurgovia, ktorí budú operovať kataraktu a tím očných lekárov majú pri predoperačnom vyšetrení vziať do úvahy, či sa pacienti s naplánovanou operáciou katarakty liečia alebo liečili tamsulosínom, aby sa zabezpečilo, že počas operácie budú k dispozícii náležité opatrenia na zvládnutie IFIS.

Tamsulosínium­chlorid sa nemá podávať v kombinácii so silnými inhibítormi CYP3A4 (napr. ketokonazol) pacientom s fenotypom slabých metabolizátorov CYP2D6.

Tamsulosínium­chlorid sa má požívať s opatrnosťou v kombinácii so silnými (napr. ketokonazol) a stredne silnými (napr. erytromycín) inhibítormi CYP3A4 (pozri časť 4.5).

V stolici sa môžu objaviť zvyšky kapsúl.

Tento liek obsahuje sacharózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami intolerancie fruktózy, glukózo-galaktózovej malabsorpcie alebo deficitu sacharázy a izomaltázy nesmú tento liek užívať.

4.5 Liekové a iné interakcie

Interakčné štúdie sa uskutočnili len u dospelých.

Keď sa tamsulosínium­chlorid súbežne podával buď s atenololom, enalaprilom, nifedipínom alebo teofylínom, nepozorovali sa žiadne interakcie.

Súbežne podávaný cimetidín pravdepodobne spôsobuje vzostup plazmatických hladín tamsulosínu, zatiaľ čo furosemid ich pokles; hladiny však zostávajú v rámci fyziologického rozmedzia, preto dávkovanie nie je potrebné upraviť.

Ani diazepam ani propranolol, trichlórmetiazid, chlórmadinón, amitriptylín, diklofenak, glibenklamid, simvastatín a warfarín nemenili in vitro voľnú frakciu tamsulosínu v plazme ľudí. Ani tamsulosín nemení voľnú frakciu diazepamu, propranololu, trichlórmetiazidu a chlórmadinónu.

Súbežné podávanie tamsulosínium­chloridu so silnými inhibítormi CYP3A4 môže viesť k zvýšenej expozícii tamsulosínium­chloridu. Súbežné podávanie s ketokonazolom (známy silný inhibítor CYP3A4) viedlo k 2,8-násobnému zvýšeniu AUC tamsulosínium­chloridu a 2,2-násobnému zvýšeniu cmax .

Tamsulosínium­chlorid sa nemá podávať v kombinácii so silnými inhibítormi CYP3A4 (napr. ketokonazol) pacientom s fenotypom slabých metabolizátorov CYP2D6.

Tamsulosínium­chlorid sa má požívať s opatrnosťou v kombinácii so silnými (napr. ketokonazol) a stredne silnými inhibítormi CYP3A4.

Súbežné podávanie tamsulosínium­chloridu s paroxetínom, silným inhibítorom CYP2D6, viedlo k 1,3-násobnému zvýšeniu cmax tamsulosínu a 1,6-násobnému zvýšeniu AUC; toto zvýšenie sa však nepovažuje za klinicky významné.

Počas štúdií in vitro s pečeňovými mikrozomálnymi frakciami (predstavitelia enzýmového systému cytochrómu P450 metabolizujúceho liek), zahŕňajúce amitriptylín, salbutamol, glibenklamid a finasterid, sa nepozorovali interakcie na úrovni metabolizmu v pečeni. Avšak diklofenak a warfarín môžu zvýšiť rýchlosť eliminácie tamsulosínu.

Súbežné podávanie iných antagonistov a1-adrenoreceptorov môže viesť k hypotenzným účinkom.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Neaplikovateľné, pretože tamsulosínium­chlorid je určený len pre pacientov mužského pohlavia.

V krátkodobých a dlhodobých klinických štúdiách s tamsulosínom sa pozorovali poruchy ejakulácie. Po uvedení lieku na trh boli hlásené prípady poruchy ejakulácie, retrográdnej ejakulácie a zlyhania ejakulácie.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Neuskutočnili sa štúdie týkajúce sa účinkov lieku na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje. Pacienti si však majú byť vedomí faktu, že sa môže objaviť závrat.

4.8 Nežiaduce účinky

Triedaorgánových systémovČastéMenej častéZriedkavéVeľmi zriedkavéNeznámepodľa databázy MedDRA(> 1/100až < 1/10)(> 1/1 000až < 1/100)(> 1/10 000 až< 1/1 000)(< 1/10 000)(z dostupných údajov)Poruchy nervového systémuzávrat (1,3 %)bolesť hlavysynkopaPoruchy okarozmazané videnie*, porucha zraku*Poruchy srdca a srdcovej činnostipalpitáciePoruchy cievortostatická hypotenziaPoruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastínarinitídaepistaxa*Poruchy gastrointes-tinálneho traktuzápcha, hnačka, nauzea, vracaniesuchov ústach*Poruchy kože a podkožného tkanivavyrážka, pruritus, urtikáriaangioedémStevensov-Johnsonov syndrómmultiformný erytém*, exfoliatívna dermatitída*Poruchy reprodukčného systému a prsníkovporuchy ejakulácie vrátane retrográdnej ejakulácie a zlyhania ejakuláciepriapizmusCelkové poruchy a reakcie v mieste podaniaasténia

4.9 Predávkovanie

Príznaky

Predávkovanie tamsulosínium­chloridom môže viesť k potenciálne závažným hypotenzným účinkom. Závažné hypotenzné účinky sa pozorovali pri rôznych stupňoch predávkovania.

Liečba

Bolo hlásené akútne predávkovanie dávkou 5 mg tamsulosínium­chloridu. Pozorovali sa: akútna hypotenzia (systolický tlak krvi 70 mmHg), vracanie a hnačka, ktoré sa liečili náhradou tekutín a pacienta bolo možné v ten istý deň prepustiť.

V prípade akútnej hypotenzie, ktorá sa objavuje po predávkovaní, je nutná podpora kardiovaskulárneho systému. Úprava krvného tlaku a srdcového rytmu na normálne hodnoty sa dá dosiahnuť uložením pacienta do polohy v ľahu. Ak toto opatrenie nepomôže, môžu sa použiť plazmaexpandery alebo ak je nevyhnutné, vazopresoriká. Je potrebné sledovať funkciu obličiek a robiť bežné podporné opatrenia. Dialýza pravdepodobne nepomôže, pretože tamsulosín sa veľmi silno viaže na plazmatické proteíny.

Absorpcii možno predísť opatreniami ako napr. vyvolanie vracania. Pri veľkých množstvách sa môže použiť výplach žalúdka a podať aktívne uhlie a osmotické laxatívum, napr. síran sodný.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antagonista a1 adrenoreceptora (podtypy 1A a 1D),

ATC kód: G04CA02.

Lieky výhradne na liečbu ochorenia prostaty.

Mechanizmus účinku

Tamsulosín sa selektívne a kompetitívne viaže na postsynaptické a1 receptory, najmä na podtyp a1A a a1D, čím spôsobuje relaxáciu hladkej svaloviny prostaty, atak znižuje napätie.

Farmakodynamické účinky

Tamsulosínium­chlorid zvyšuje maximálnu rýchlosť toku moču znížením napätia hladkého svalstva v prostate a močovej rúre, čím zmierňuje obštrukciu.

Zlepšuje tiež komplex dráždivých a obštrukčných príznakov, pri ktorých hrá dôležitú úlohu nestabilita močového mechúra a napätie hladkých svalov dolných močových ciest. a1-blokátory môžu znížiť tlak krvi znížením periférnej rezistencie. Počas klinických štúdii s tamsulosíni­umchloridom sa nepozorovalo žiadne klinicky významné zníženie tlaku krvi.

Tieto účinky na príznaky plnenia a vyprázdňovania močového mechúra pretrvávajú počas dlhodobej liečby, čím sa signifikantne oddiali nutnosť chirurgickej liečby alebo katetrizácie.

Pediatrická populácia

U detí s neurogénnym močovým mechúrom sa vykonala dvojito zaslepená, randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia s rôznym dávkovaním. Celkovo 161 detí (vo veku od 2 do 16 rokov) bolo randomizovaných a liečených v 1 z 3 skupín s rôznou dávkou tamsulosínu (nízka [0,001 až 0,002 mg/kg], stredne vysoká [0,002 až 0,004 mg/kg] a vysoká [0,004 až 0,008 mg/kg]) alebo v skupine s placebom. Primárnym koncovým ukazovateľom bol počet pacientov, u ktorých došlo k zníženiu tlaku, pri ktorom dochádza k úniku moču (leak point pressure, LPP) na < 40 cm H2O -stanovené na základe dvoch meraní v ten istý deň. Sekundárne koncové ukazovatele boli: skutočná a percentuálna zmena oproti východiskovej hodnote LPP, zlepšenie alebo stabilizácia hydronefrózy a hydrourétra a zmena objemu moču získaného katetrizáciou a počet pomočení v čase katetrizácie podľa záznamu v katetrizačnom denníku. Nezistili sa žiadne štatisticky významné rozdiely v primárnych ani sekundárnych cielkových ukazovateľoch medzi skupinou, ktorá užívala placebo a ktoroukoľvek z troch skupín s rôznou dávkou tamsulosínu. Odpoveď na dávku sa nepozorovala pri žiadnej z uvedených dávok.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Tamsulosínium­chlorid je kapsula s predĺženým uvoľňovaním – matricou je neiónový gél.

Lieková forma tamsulosínium­chloridu umožňuje konzistentné pomalé uvoľňovanie tamsulosínu, čo znamená vhodnejšiu expozíciu počas 24 hodín s malými výkyvmi.

Tamsulosínium­chlorid podávaný vo forme kapsúl s predĺženým uvoľňovaním sa absorbuje z čreva. Ak sa podáva nalačno, odhaduje sa, že sa absorbuje približne 57 % podanej dávky. Konzistentné pomalé uvoľňovanie tamsulosínu sa udržuje v celom rozsahu pH, ktoré je v gastrointes­tinálnom trakte, s malým výkyvom počas 24 hodín. V porovnaní s užitím lieku na lačno sa rozsah absorpcie po jedle s vysokým obsahom tuku zvýši o 64 % (AUC) a 149 % (c max) .

Príjem potravy pred užitím lieku znižuje absorpciu tamsulosínu.

Rovnakú absorpciu je možné zabezpečiť tak, že pacient bude užívať 0,4 mg tamsulosínium­chloridu každý deň po tom istom jedle.

Tamsulosín vykazuje lineárnu kinetiku.

Po jednorazovej dávke tamsulosínium­chloridu po jedle sa maximálne plazmatické hladiny tamsulosínu dosahujú približne do 6 hodín. V rovnovážnom stave, ktorý sa pri opakovanom podávaní dosiahne do 5 dní, je cmax u pacientov o dve tretiny vyššia ako cmax po jednorazovej dávke. Hoci sa to pozorovalo u starších pacientov, možno to očakávať aj u mladých pacientov.

Existuje značná interindividuálna variabilita v plazmatických hladinách po jednorazovej dávke aj opakovanom podávaní.

Distribúcia

U ľudí sa približne 99 % tamsulosínu viaže na plazmatické proteíny a distribučný objem je malý (približne 0,2 l/kg).

Biotransformácia

Tamsulosín v malej miere podlieha metabolizmu pri prvom prechode pečeňou (first pass effect), metabolizuje sa pomaly. Väčšina tamsulosínu je prítomná v plazme v nezmenenej forme. Liečivo sa metabolizuje v pečeni.

U potkanov sa nepozorovala takmer žiadna indukcia mikrozomálnych enzýmov v pečeni, ktorá by bola spôsobená tamsulosínom.

Výsledky in vitro naznačujú, že CYP3A4 a tiež CYP2D6 sa podieľajú na metabolizme – v malej miere prispievajú k metabolizmu tamsulosínium­chloridu inými CYP-izoenzýmami. Inhibícia enzýmov CYP3A4 a CYP2D6, ktoré metabolizujú lieky, môže viesť k zvýšenej expozícii tamsulosínium­chloridu (pozri časti 4.4 a 4.5).

Pri insuficiencii pečene nie je potrebná úprava dávky.

Žiadny z metabolitov nie je účinnejší ako materská zlúčenina.

Eliminácia

Tamsulosín a jeho metabolity sa prevažne vylučujú močom; približne 9 % dávky je prítomných v forme nezmeneného liečiva.

Eliminačné polčasy stanovené u pacientov po užití tamsulosínu po jedle boli približne 10 hodín po jednorazovej dávke a 13 hodín v rovnovážnom sta­ve.

Prítomnosť poruchy funkcie obličiek nevyžaduje zníženie dávky.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

U myší, potkanov a psov sa vykonali štúdie toxicity po jednorazovom a opakovanom podávaní. Okrem toho sa vykonali štúdie reprodukčnej toxicity u potkanov, štúdie karcinogenity u myší a potkanov a skúmala sa genotoxicita in vivo aj in vitro. Celkový toxikologický profil pozorovaný po vysokých dávkach tamsulosínu zodpovedá známym farmakologickým účinkom antagonistov a-adrenergných receptorov. U psov sa po veľmi vysokých dávkach pozorovali zmeny na EKG. Táto odpoveď sa nepovažuje za klinický významnú. Tamsulosín nevykazoval žiadne relevantné genotoxické vlastnosti.

U samíc potkanov a myší sa pozoroval zvýšený výskyt proliferatívnych zmien mliečnych žliaz. Tieto nálezy, ktoré sú pravdepodobne sprostredkované hyperprolakti­némiou, a ktoré sa vyskytli len po vysokých dávkach, sa nepovažujú za klinicky významné.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Jadro

cukrový granulát (obsahuje sacharózu a kukuričný škrob) mastenec

hypromelóza 2506/15 propylénglykol polysorbát 80

bezvodý koloidný oxid kremičitý

Ochranná vrstva I

hypromelóza 2910/6

mastenec

Vrstva zabezpečujúca predĺžené uvoľňovanie

18,8 % disperzia etylcelulózy:

čistená voda etylcelulóza

30 % roztok amoniaku

dibutylsebakát

kyselina olejová

bezvodý koloidný oxid kremičitý hypromelóza 2910/6

Ochranná vrstva II

hypromelóza 2910/6

mastenec

Gastrorezistentná vrstva

30 % disperzia MA/EA (1:1):

laurylsíran sodný polysorbát 80 čistená voda

trietylcitrát

Vrchnák kapsuly

brilantná modrá (E 133) azorubín (E 122) oranžová žltá (E 110) oxid titaničitý (E 171) metylparbén (E 218) propylparabén (E 216) laurylsíran sodný želatína

Telo kapsuly

oxid titaničitý (E 171) metylparabén (E 218) propylparabén (E 216) laurylsíran sodný želatína

Potlač

čierny a biely atrament:

šelak

čierny oxid železitý (len v čiernom atramente) propylénglykol

koncentrovaný roztok amoniaku hydroxid draselný

oxid titaničitý (E 171) (len v bielom atramente)

6.2 Inkompati­bility

Príloha č. 1 k notifikácii o zmene, ev. č.: 2016/02097-Z1B

Príloha č. 2 k notifikácii o zmene, ev. č.: 2017/04112-Z1A

Schválený text k rozhodnutiu o zmene, ev. č.: 2017/04069-ZME

Neaplikovateľné.

6.3  Čas použiteľnosti

3 roky

6.4  Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5  Druh obalu a obsah balenia

Priehľadné PVC/PVDC/ALU blistre – 3 blistre obsahujúce 10 kapsúl, papierová škatuľa.

Veľkosť balenia: 10, 30, 60, 90, 100 a 300 kapsúl.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6  Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Žiadne zvláštne požiadavky.

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

7.  DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

CIPLA (UK) Limited Dixcart House, Addlestone Road, Bourne Business Park

KT15 2LE Addlestone, Surrey

Veľká Británia

8.  REGISTRAČNÉ ČÍSLO

77/0650/10-S

9.  DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 21. september 2010

Dátum posledného predĺženia registrácie: 28. máj 2012