Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

SURAL 400 mg - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - SURAL 400 mg

1. NÁZOV LIEKU

Sural 400 mg

tablety

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Jedna tableta obsahuje 400 mg etambutoliumdichlo­ridu.

Pomocná látka so známym účinkom: monohydrát laktózy.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Tableta.

Takmer biele ploché tablety, na jednej strane s označením ETU.

4.   KLINICKÉ ÚDAJE

4.1    Terapeutické indikácie

Sural 400 mg je indikovaný pri liečbe pľúcnej tuberkulózy súčasne s inými antituberkulo­tikami.

4.2   Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Sural 400 mg sa nemá používať samostatne, ale vždy v kombinácii minimálne s jedným ďalším antituberkulotikom.

Pacientom, ktorí už boli liečení antituberkulo­tikami, sa má liečba liekom Sural 400 mg kombinovať minimálne s jedným ďalším liekom, ktorý ešte pacientovi nebol podávaný, a ktorého bakteriálna citlivosť bola potvrdená vhodnými in vitro štúdiami.

Súčasne so Suralom 400 mg sa podávajú nasledovné antituberkulotiká: cykloserín, etionamid, pyrazínamid, viomycín a iné. V kombinovanej liečbe sa tiež použili izoniazid, rifampicín, kyselina aminosalicylová a streptomycín.

Dospelí a dospievajúci

Počiatočná liečba

Pacientom, ktorí neboli v minulosti liečení antituberkulo­tikami, sa podáva 15 mg etambutolu na kg telesnej hmotnosti v jednej dávke každých 24 hodín. V najnovších štúdiách bol izoniazid podávaný súčasne v jednej dennej perorálnej dávke.

Preliečenie

Pacientom, ktorí už boli liečení antituberkulo­tikami, sa odporúča podávať dávku 25 mg etambutolu na kg telesnej hmotnosti v jednej dennej dávke. Súčasne sa podáva najmenej jedno ďalšie antituberkulotikum s dokázanou primeranou účinnosťou pre organizmus in vitro. Vhodné sú zvyčajne také lieky, ktoré pacient v minulosti neužíval.

Po 60 dňoch sa znižuje dávka etambutolu na 15 mg/kg telesnej hmotnosti a užíva sa ako jednorazová dávka každých 24 hodín. Maximálna denná dávka je 2,5 gramu. Liečba musí trvať 6 mesiacov až

  • 2 roky, v závislosti od liečebnej schémy.

  • V zemepisných oblastiach, kde je dokázaný počet rezistencií na izoniazid > 4 %, sa odporúča počiatočná kombinácia izoniazidu, rifampicínu, pyrazínamidu a streptomycínu alebo etambutolu, ktorá sa podáva počas 8 týždňov. Odporúča sa priame pozorovanie pacienta. Po tomto období, ak je naďalej potvrdená citlivosť organizmu, sa izoniazid a rifampicín podávajú denne alebo dva až trikrát za týždeň, počas 16 týždňov, za stáleho sledovania pacienta. Liečebná schéma sa môže v závislosti od výsledkov testov citlivosti zmeniť.
  • Kombináciu izoniazidu, rifampicínu, pyrazínamidu a streptomycínu alebo etambutolu je potrebné užívať denne za stáleho sledovania počas 2 týždňov s následným užívaním tejto kombinácie dvakrát týždenne počas 6 týždňov, za stáleho sledovania pacienta. Ďalej sa užíva izoniazid a rifampicín dvakrát týždenne počas 16 týždňov za stáleho sledovania pacienta.
  • Kombinácia izoniazidu, rifampicínu, pyrazínamidu a streptomycínu alebo etambutolu sa užíva trikrát týždenne počas 6 mesiacov za stáleho sledovania pacienta.

Deti

Etambutol nemajú užívať deti do 13 rokov (pozri časť 4.4).

Použitie pri poruche funkcie obličiek

Pri poruche funkcie obličiek sa má znížiť dávka v závislosti od výsledkov monitorovania hladiny v sére. U pacientov s glomerulárnou filtráciou medzi 10 – 50 ml/min sa má dávka podávať každých 24 až 36 hodín a u pacientov s glomerulárnou filtráciou menšou ako 10 ml/min sa má dávka podávať každých 48 hodín.

Dávkovanie v závislosti od klírensu kreatinínu:

  • 25 až 50 ml/min: 15 až 25 mg/kg
  • 10 až 25 ml/min: 7,5 až 15 mg/kg
  • < 10 ml/min: 5 mg/kg
  • 3 mikrogramov/ml.

Hemodialýza: 18 mg/kg/deň v dňoch medzi hemodialýzami, 23 mg/kg v deň hemodialýzy. Peritoneálna dialýza: 18 mg/kg/deň počas dialýzy.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1. Existujúca neuritis optica, ak z klinického hľadiska nevyplynie, že Sural 400 mg sa môže použiť.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

U pacientov s poruchou funkcie obličiek je potrebné znížiť dávku a môže byť potrebné upraviť dávku v závislosti od koncentrácie etambutolu v sére, keďže hlavnou cestou exkrécie tohto lieku sú obličky. Počas liečby antituberkulotikami boli pozorované závažné systémové reakcie z precitlivenosti, vrátane prípadov s fatálnym koncom, ako napr. lieková reakcia s eozinofíliou a systémovými príznakmi (DRESS, Drug Reaction with Eosinophilia and Systemic Symptoms, pozri časť 4.8).

Je dôležité poznamenať, že skoré prejavy precitlivenosti, napr. horúčka, lymfadenopatia alebo biologické abnormality (vrátane eozínofílie, pečeňových abnormalít) môžu byť prítomné napriek tomu, že nie je prítomná vyrážka. Ak sú prítomné takéto prejavy alebo príznaky, je potrebné poučiť pacienta, aby sa ihneď poradil s lekárom.

Ak nemožno preukázať alternatívnu etiológiu prejavov a príznakov, Sural 400 mg sa má vysadiť.

Sural 400 mg sa má používať s veľkou opatrnosťou u pacientov s poruchami videnia. U pacientov s poruchami videnia ako katarakta, opakované zápaly oka a diabetická neuropatia je hodnotenie zmien zrakovej ostrosti ťažšie a opatrnosť je potrebná kvôli uisteniu, že poruchy videnia nie sú dôsledkom skrytej choroby. U takýchto pacientov je potrebné vziať do úvahy pomer medzi očakávaným prínosom liečby a možným zhoršením zraku. Pred začatím liečby etambutolom a potom pravidelne počas liečby sa odporúča vykonávať očné testy. Pacientom je potrebné zdôrazniť, aby okamžite hlásili poruchy videnia a prerušili liečbu, kým budú známe výsledky zrakových testov.

Etambutol môže vyvolať záchvat dny.

Hoci etambutol prechádza cez placentu, podávanie tehotným ženám sa ukázalo byť bezpečné.

Užívanie Suralu 400 mg sa neodporúča u detí do 13 rokov, keďže jeho bezpečnosť v tejto vekovej skupine nebola stanovená (pozri časť 4.2).

Vzhľadom na ťažkosti s monitorovaním a diagnostikou okulárnej toxicity, používanie u detí vyžaduje opatrnosť. Sural 400 mg sa má použiť u detí, iba ak prínos preváži riziko.

Ak sa vyskytnú reakcie z precitlivenosti a podanie etambutoliumdichlo­ridu je nevyhnutné pre zabezpečenie vhodnej chemoterapie, je možné pokúsiť sa o desenzibilizáciu.

Tento liek obsahuje laktózu. Pacienti so zriedkavými dedičnými problémami galaktózovej intolerancie, celkovým deficitom laktázy alebo glukózo-galaktózovou malabsorpciou nesmú užívať tento liek.

4.5 Liekové a iné interakcie

Kombinácie dvoch liečiv

Súbežná antimykobakteriálna terapia, ktorá inhibuje multiplikáciu BCG (Bacillus Calmette-Guérin) baktérií, má tendenciu brzdiť alebo úplne potláčať imunomodulačný účinok BCG vakcíny.

Súbežné užívanie etambutolu s inými neurotoxickými liekmi môže zvýšiť potenciálnu neurotoxicitu, ako je optická a periférna neuritída.

Súčasné podávanie solí hliníka znižuje vstrebávanie etambutolu.

Kombinácia liek – potraviny

Potraviny neovplyvňujú absorpciu etambutolu.

Modifikácia laboratórnych testov

U pacientov užívajúcich etambutol môže byť zvýšená plazmatická hladina kyseliny močovej pravdepodobne v dôsledku zníženia renálneho klírensu kyseliny močovej.

U pacientov užívajúcich etambutol sa môže vyskytnúť prechodné zvýšenie pečeňových testov. Keďže tento liek sa zvyčajne podáva v kombinácii s inými liekmi, tieto zmeny môžu súvisieť so súbežne podávanými liekmi.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Štúdie na zvieratách preukázali teratogénny účinok etambutoliumdichlo­ridu.

Etambutol prechádza placentou, čo spôsobuje fetálnu plazmatickú koncentráciu predstavujúcu približne 30 % plazmatickej koncentrácie etambutolu u matky.

Nemožno vylúčiť riziko teratogenicity u ľudí.

Účinok kombinácie etambutolu s inými antituberkulotikami na plod nie je známy. Aj keď podávanie tohto lieku tehotným ženám nevyvolalo detegovateľný účinok na plod, je potrebné dôkladne zvážiť možný teratogénny účinok lieku oproti prínosu liečby.

Preto sa má etambutoliumdichlo­rid používať u tehotných žien alebo u žien vo fertilnom veku iba vtedy, ak potenciálny prínos pre matku preváži možné riziko pre plod.

Dojčenie

Etambutol prechádza do materského mlieka v koncentrácii podobnej plazmatickej. Preto sa má etambutoliumdichlo­rid používať u dojčiacich matiek iba vtedy, ak potenciálny prínos pre pacientku prevýši potenciálne riziko pre dojča.

4.7    Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Nebol preukázaný vplyv etambutolu na schopnosť viesť vozidlá a obsluhovať stroje.

4.8   Nežiaduce účinky

Pri dávke 15 mg/kg telesnej hmotnosti sa obvykle neobjavujú žiadne nežiaduce účinky.

Nežiaduce účinky sú zoradené podľa orgánových systémov a frekvencie výskytu: veľmi časté (>1/10), časté (>1/100 až <1/10), menej časté (>1/1000 až <1/100), zriedkavé (>1/10 000 až <1/1000), veľmi zriedkavé (<1/10 000), neznáme (nedajú sa určiť z dostupných údajov).

Poruchy krvi a lymfatického systému

Neznáme: leukopénia.

Poruchy metabolizmu a výživy

Veľmi časté: u pacientov, ktorí užívajú etambutol, sa renálny klírens urátov môže znížiť na 50% a u pacientov s dnou alebo renálnym poškodením sa môže vyskytnúť akútny záchvat dny.

Menej časté: hyperurikémia.

Ostatné nežiaduce účinky sa vyskytujú nepravidelne alebo zriedkavo, ale keďže etambutol sa nikdy nepodáva samostatne, zodpovedné za ne môžu byť iné antituberkulotiká.

Psychické poruchy

Neznáme: zmätenosť, dezorientácia, halucinácie.

Poruchy nervového systému

Neznáme: bolesti hlavy, periférna neuritída, závraty.

Poruchy oka

Časté: najdôležitejší nežiaduci účinok etambutolu je retrobulbárna neuritída so zníženou

zrakovou ostrosťou, zúžením zrakového poľa, centrálnym alebo periférnym skotómom a červenozelenou farbosleposťou. Postihnuté môže byť jedno alebo obe oči. Stupeň očného poškodenia závisí od dávky a trvania liečby a môže byť spojený s progresívnou depléciou zinku v oku. Tieto komplikácie sa môžu prejaviť niekoľko mesiacov po začatí liečby.

Poruchy videnia sa obvykle upravia po niekoľkých týždňoch či mesiacoch, v ojedinelých prípadoch sa zlepšenie dostaví po jednom alebo niekoľkých rokoch alebo poruchy môžu pretrvávať.

Počas liečby so Suralom 400 mg sa odporúča pravidelné oftalmologické vyšetrenie.

Zriedkavé: retinálna hemoragia.

Poruchy gastrointesti­nálneho traktu

Neznáme: kovová chuť, nauzea, vracanie, anorexia, bolesti brušnej dutiny.

Poruchy pečene a žlčových ciest

Neznáme: žltačka alebo prechodné poruchy funkcie pečene, malátnosť.

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Neznáme: alergické reakcie vrátane kožných vyrážok, pruritu, lieková reakcia s eozinofíliou

a systémovými príznakmi (DRESS ), pozri časť 4.4).

Poruchy kostrovej a svalovej sústavy a spojivového tkaniva

Zriedkavé: bolesti kĺbov.

Celkové poruchy a reakcie v mieste podania

Neznáme: horúčka.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie na národné centrum hlásenia uvedené v .

4.9 Predávkovanie

Keďže etambutol sa nikdy nepodáva samostatne, je ťažké presne určiť dávku toxickú pre ľudí. Údaje týkajúce sa toxicity pri akútnej jednorazovej dávke ukázali nízku toxicitu etambutolu.

Opatrenia, ktoré je potrebné vykonať: štandardné opatrenia na elimináciu požitých liekov výplachom žalúdka, symptomatická liečba a monitorovanie.

Koncentrácia v krvi sa znižuje hemodialýzou alebo peritoneálnou dialýzou.

5.   FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1   Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antituberkulotiká a antileprotiká, iné antituberkulotiká.

ATC kód: J04AK02

Mechanizmus účinku

Etambutol je syntetický bakteriostatický antimykobakteriálny liek. Jeho mechanizmus účinku nie je úplne známy. Difunduje do mykobaktérií a potláča multiplikáciu interferenciou s kyselinou ribonukleovou. Je špecificky účinný proti aktívne rastúcim mikroorganizmom kmeňa Mycobacterium ako Mycobacterium tuberculosis, Mycobacterium bovis s MIC v rozmedzí 0,5 až 8 mikrogramov/ml, ale vykazuje malú sterilizačnú aktivitu. Je tiež účinný proti atypickým mykobaktériám vrátane M. kansasii. Účinok proti iným mikroorganizmom nebol publikovaný. Etambutol je účinný proti mikroorganizmom spôsobujúcim tuberkulózu rezistentným na iné antituberkulotiká. Etambutol sa nepoužíva v monoterapii. Pridáva sa ku kombinovanej liečbe u pacientov so známou alebo suspektnou rezistenciou na izoniazid. Nebola zistená skrížená rezistencia. Primárna rezistencia na etambutol je v rozvinutých krajinách zriedkavá, ale ak sa etambutol podáva v monoterapii, rezistentné kmene rýchlo vznikajú.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Asi 80% perorálnej dávky etambutolu sa absorbuje z gastrointes­tinálneho traktu a zvyšok sa vylúči stolicou v nezmenenej forme. Absorpcia nie je výrazne ovplyvnená jedlom.

Distribúcia

Po podaní dávky 25 mg/kg telesnej hmotnosti sa dosahuje maximálna koncentrácia v sére do 5 mikrogramov/ml do dvoch až štyroch hodín po podaní. Ak sa podáva liek denne dlhší čas, pri rovnakej dávke sú hladiny v sére podobné.

Hladina etambutolu v sére klesá na nedetegovateľnú hodnotu do 24 hodín po poslednej dávke, s výnimkou niektorých pacientov s poruchou renálnej funkcie.

Etambutol sa distribuuje do väčšiny tkanív, vrátane pľúc, obličiek a erytrocytov.

Vnútrobunková koncentrácia v erytrocytoch dosahuje koncentráciu približne dvojnásobne vyššiu ako v plazme a poskytuje tak zásobu na 24 hodín. Neprechádza do likvoru cez neporušenú hematoencefalickú bariéru, ale 10 až 50% môže prechádzať do likvoru cez hematoencefalickú bariéru u pacientov s TBC meningitídou.

Etambutol prechádza cez placentu, fetálna plazmatická koncentrácia je asi 30% koncentrácie etambutolu u matky. Vylučuje sa do materského mlieka v koncentrácii približne rovnakej ako je plazmatická koncentrácia liečiva u matky.

Väzba etambutolu na plazmatické proteíny je nízka (20–30 %).

Biotransformácia

Etambutol sa čiastočne metabolizuje v pečeni na aldehydy a deriváty kyseliny dikarboxylovej, ktoré sú inaktívne.

Eliminácia

Eliminačný polčas po perorálnom podaní je asi 3–4 hodiny ale u pacientov s poškodením renálnej funkcie do 8 hodín.

Nezmenený liek a jeho metabolity sa vylučujú močom glomerulárnou filtráciou a tubulárnou exkréciou. Asi 80% dávky sa objaví v moči do 24 hodín v nezmenenej forme a 8 až 15 % ako inaktívny metabolit.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Účinky v predklinických štúdiách sa pozorovali iba pri expozíciách považovaných za dostatočne vyššie, ako je maximálna expozícia u ľudí, čo poukazuje na malý význam týchto zistení pre klinické použitie.

6.   FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

koloidný oxid kremičitý bezvodý mastenec povidón kyselina stearová kukuričný škrob mikrokryštalická celulóza monohydrát laktózy

6.2 Inkompati­bility

Neaplikovateľné.

6.3 Čas použiteľnosti

3 roky

  • 6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C v pôvodnom obale na ochranu pred vlhkosťou.

6.5   Druh obalu a obsah balenia

Polypropylénový obal s poistným uzáverom, s PE vreckom na tablety.

Obsah balenia: 100 tabliet

  • 6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu

Všetok nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku sa má zlikvidovať v súlade s národnými požiadavkami.

  • 7. DRŽITEL ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

sanofi-aventis Slovakia s.r.o, Einsteinova 24, 851 01 Bratislava, Slovenská republika

  • 8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

42/0002/74-S