Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Tamurox 0,4 mg kapsuly s predĺženým uvoľňovaním - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Tamurox 0,4 mg kapsuly s predĺženým uvoľňovaním

1. NÁZOV LIEKU

Tamurox 0,4 mg kapsuly s predĺženým uvoľňovaním

2.  KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Každá kapsula s predĺženým uvoľňovaním obsahuje 400 mikrogramov tamsulozínium­chloridu.

Pomocné látky so známym účinkom:

Jedna kapsula s predĺženým uvoľňovaním obsahuje 0,0353 mg oranžovej žlte, 0,0013 mg košenilovej červene 4R, 0,0008 mg briliantovej modrej, 0,0019 mg azorubínu.

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Kapsula s predĺženým uvoľňovaním.

Hnedé/oranžové kapsuly veľkosti „2“ s čiernou potlačou „R“ na viečku a „TSN400“ na tele kapsuly. Kapsuly obsahujú biely až sivobiely granulát.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Príznaky dolných močových ciest (PDMC) spojené s benígnou hyperpláziou prostaty (BHP).

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Dávkovanie

Na vnútorné použitie.

Jedna kapsula denne, ktorá sa má užiť po raňajkách alebo po prvom jedle dňa.

Kapsula sa musí prehltnúť celá a nesmie sa hrýzť alebo žuvať, pretože to naruší predĺžené uvoľňovanie liečiva.

U pacientov s poruchou funkcie obličiek nie je potrebná žiadna úprava dávkovania. U pacientov

s miernou až stredne závažnou insuficienciou pečene nie je potrebná žiadna úprava dávkovania (pozri tiež

4.3 Kontraindikácie).

Pediatrická populácia

Neexistuje žiadna relevantná indikácia na použitie tohto lieku u detí.

Bezpečnosť a účinnosť tamsulozínu u detí < 18 rokov neboli stanovené.

Údaje dostupné v súčasnosti sú uvedené v časti 5.1.

4.3 Kontraindikácie

Precitlivenosť na liečivo zahŕňajúca angioedém vyvolaný liekom alebo precitlivenosť na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

Ortostatická hypotenzia v anamnéze.

Závažná insuficiencia pečene.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Tak ako pri iných antagonistoch a.1-adrenoreceptorov, aj počas liečby tamsulozínom môže v jednotlivých prípadoch dôjsť k poklesu krvného tlaku, dôsledkom ktorého sa môže vo veľmi zriedkavých prípadoch objaviť synkopa. Pri prvých príznakoch ortostatickej hypotenzie (závrat, slabosť) si má pacient sadnúť alebo ľahnúť dovtedy, kým tieto príznaky nevymiznú.

Pred začiatkom liečby tamsulozínom sa má pacient starostlivo vyšetriť, aby sa vylúčila prítomnosť iných ochorení, ktoré môžu spôsobovať rovnaké príznaky ako benígna hyperplázia prostaty. Pred začiatkom liečby a následne v pravidelných intervaloch sa má vykonávať rektálne vyšetrenie prstom a v prípade potreby stanovenie prostatického špecifického antigénu (PSA).

Pri liečbe pacientov so závažnou poruchou funkcie obličiek (klírens kreatinínu < 10 ml/min) sa má postupovať s opatrnosťou, pretože títo pacienti sa neskúmali.

Počas operácie katarakty sa u niektorých pacientov, ktorí sa liečia alebo sa v minulosti liečili tamsulozínium­chloridom, pozoroval peroperačný syndróm vlajúcej dúhovky (Intraoperative Floppy Iris Syndrome, IFIS, typ syndrómu úzkej zrenice). IFIS môže zvýšiť riziko vzniku očných komplikácií počas operačného zákroku a po operačnom zákroku.

Za užitočné sa považuje prerušenie liečby tamsulozínium­chloridom na 1–2 týždne pred operáciou katarakty, ale prínos prerušenia liečby sa doteraz nestanovil. IFIS sa tiež hlásil u pacientov, ktorí prerušili užívanie tamsulozínu na dlhšie obdobie pred operáciou katarakty.

Neodporúča sa začať liečbu tamsulozínium­chloridom u pacientov, u ktorých je naplánovaná operácia katarakty.

Počas predoperačného vyšetrenia má chirurg katarakty a tím oftalmológov vziať do úvahy, či sa pacienti, u ktorých sa naplánovala operácia katarakty liečia alebo sa liečili tamsulozínom, aby sa zabezpečilo, že budú k dispozícii vhodné opatrenia na zvládnutie IFIS počas operácie.

Tamsulozínium­chlorid sa nemá podávať v kombinácii so silnými inhibítormi CYP3A4 u pacientov s fenotypom slabého metabolizátora CYP2D6.

Môžu sa objaviť alergické reakcie na prítomné farbivá azorubín (E122), košenilovú červeň 4R (E124) a oranžovú žlť (E110).

4.5 Liekové a iné interakcie

Interakčné štúdie sa vykonali len u dospelých pacientov.

Pri súbežnom podávaní tamsulozínu buď s atenololom, enalaprilom, alebo teofylínom sa nepozorovali žiadne interakcie.

Súbežne užívaný cimetidín spôsobuje zvýšenie plazmatických hladín tamsulozínu, zatiaľ čo furosemid spôsobuje ich pokles, ale keďže hladiny zostávajú v normálnom rozsahu, dávkovanie nie je potrebné upravovať.

Ani diazepam a ani propranolol, trichlórmetiazid, chlórmadinón, amitriptylín, diklofenak, glibenklamid, simvastatín a warfarín in vitro nemenia voľnú frakciu tamsulozínu v ľudskej plazme. Ani tamsulozín nemení voľné frakcie diazepamu, propranololu, trichlórmetiazidu ani chlórmadinónu.

Diklofenak a warfarín však môžu zvýšiť rýchlosť eliminácie tamsulozínu.

Súbežné podávanie tamsulozínium­chloridu so silnými inhibítormi CYP3A4 môže viesť k zvýšenej expozícii tamsulozínium­chloridu. Súbežné podávanie s ketokonazolom (známy silný inhibítor CYP3A4) viedlo k 2,8-násobnému zvýšeniu AUC a 2,2-násobnému zvýšeniu Cmax.

Tamsulozínium­chlorid sa nemá podávať v kombinácii so silnými inhibítormi CYP3A4 u pacientov s fenotypom slabého metabolizátora CYP2D6.

Tamsulozínium­chlorid sa má používať s opatrnosťou v kombinácii so silnými a stredne silnými inhibítormi CYP3A4.

Súbežné podávanie tamsulozínium­chloridu s paroxetínom, silným inhibítorom CYP2D6, viedlo k 1,3-násobnému zvýšeniu AUC tamsulozínu a 1,6-násobnému zvýšeniu Cmax tamsulozínu, ale tieto zvýšenia sa nepovažovali sa klinicky významné.

Súbežné podávanie iných antagonistov a.1-adrenoreceptorov môže viesť k hypotenzívnym účinkom.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Tamsulozín nie je určený na používanie u žien.

  • V krátkodobých a dlhodobých klinických štúdiách s tamsulozínom sa pozorovali poruchy ejakulácie.

  • V období po uvedení lieku na trh sa hlásili prípady poruchy ejakulácie, ako je slabá ejakulácia a zlyhanie ejakulácie.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

4.8 Nežiaduce účinkyTrieda orgánových systémovPoruchy nervového systémuČasté> 1/100 až< 1/10 závrat (1,3 %)Menej časté> 1/1 000 až < 1/100 bolesť hlavy

ZriedkavéVeľmiNeznáme> 1/10 000zriedkavéaž < 1/1 000< 1/10 000synkopaPoruchy okarozmazané videnie, porucha zrakuPoruchy srdca a srdcovej činnostiPoruchy cievPoruchy dýchacej sústavy, hrudníka a mediastínaPoruchy gastrointestinálneho traktuPoruchy kože a podkožného tkanivaPoruchy reprodukčnéhopalpitácieortostatickáhypotenziarinitídazápcha, hnačka, nevoľnosť, vracanievyrážka,        angioedémsvrbenie a žihľavkaporuchy ejakulácieepistaxasuchov ústachStevensov-    multiform-Johnsonov    ný erytém,syndróm      dermatitídapriapizmus
systému a prsníkov

ejakulácia,

zlyhanie

ejakulácie

Celkové poruchy asténia

a reakcie v mieste

podania

Počas sledovania po uvedení lieku na trh sa počas operácie katarakty pozoroval stav úzkej zrenice známy ako peroperačný syndróm vlajúcej šošovky (Intaoperative Floppy Iris Syndrom, IFIS), ktorý súvisel s liečbou tamsulozínom (pozri tiež časť 4.4).

Skúsenosti po uvedení lieku na trh: okrem nežiaducich udalostí uvedených vyššie sa v spojitosti s užívaním tamsulozínu hlásila atriálna fibrilácia, arytmia, tachykardia a dyspnoe. Keďže tieto spontánne hlásené udalosti pochádzajú zo skúseností po uvedení lieku na trh na celom svete, frekvenciu udalosti a úlohu tamsulozínu v ich príčine nie je možné spoľahlivo stanoviť.

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v

4.9 Predávkovanie

Príznaky

Predávkovanie 5 mg tamsulozínium­chloridom môže potenciálne viesť k závažným hypotenzívnym účinkom. Závažné hypotenzívne účinky sa pozorovali pri rôznych úrovniach predávkovania.

Liečba

V prípade akútnej hypotenzie, ktorá sa objavuje po predávkovaní, sa má podať podpora kardiovaskulárneho systému.

Krvný tlak a frekvencia srdcovej činnosti sa môžu upraviť na normálne hodnoty uvedením pacienta do ležiacej polohy. Ak to nepomôže, môžu sa použiť expandéry objemu a ak je to potrebné vazopresory.

Má sa sledovať funkcia obličiek a majú sa vykonať všeobecné podporné opatrenia. Dialýza pravdepodobne nebude účelná, pretože sa tamsulozín veľmi silne viaže na plazmatické bielkoviny. Na zabránenie absorpcii sa môžu prijať opatrenia ako napr. eméza.

Pri predávkovaní veľkým množstvom sa môže vykonať výplach žalúdka a podanie aktívneho uhlia a osmoticky pôsobiacich laxatív, ako napr. je síran sodný.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: antagonisty a1-adrenergných receptorov.

ATC kód: G04C A02

Lieky určené výlučne na liečbu ochorenia prostaty.

Mechanizmus účinku

Tamsulozín sa selektívne a kompetitívne viaže na postsynaptické a1-adrenoreceptory, najmä na podtyp a1A a am. Spôsobuje uvoľnenie hladkého svalstva prostaty a uretry.

Farmakodynamické účinky

Tamsulozín zvyšuje maximálny prietok moču uvoľnením hladkého svalstva prostaty a uretry, a tým zmierňuje príznaky pri močení.

Zlepšuje tiež príznaky zadržiavania, pri ktorých nestabilita močového mechúra zohráva dôležitú úlohu.

Počas dlhodobej liečby sa tieto účinky na príznaky zadržiavania a močenia udržiavajú. Potreba chirurgického zákroku a zavedenia katétra sa výrazne oddiaľuje.

Antagonisty a1-adrenoreceptorov môžu znižovať krvný tlak znížením periférnej rezistencie.

Počas štúdií s tamsulozínom sa nepozorovalo žiadne klinicky významné zníženie krvného tlaku.

Deti a dospievajúci

U detí s neutropatickým močovým mechúrom sa vykonala dvojito zaslepená, randomizovaná, placebom kontrolovaná štúdia na stanovenie rozmedzia dávky. Celkovo sa zaradilo a liečilo 161 detí (vo veku 2 až 16 rokov) pri 1 z 3 hladín dávky tamsulozínu (nízka 0,001 až 0,002 mg/kg], stredná [0,002 až 0,004 mg/kg] a vysoká [0,004 až 0,008 mg/kg]) alebo placebom. Primárnym cieľovým ukazovateľom bol počet pacientov, u ktorých klesla hodnota tlakového bodu úniku (LPP) pod < 40 cm H2O založená na dvoch hodnoteniach v jeden deň. Sekundárne cieľové ukazovatele boli: aktuálna a percentuálna zmena v tlakovom bode úniku z východiskovej hodnoty, zlepšenie alebo stabilizácia hydronefrózy alebo hydrouréteru alebo zmeny v objemoch moču získaných zavedením katétra a počet mokrých intervalov v čase zavádzania katétra podľa záznamu v denníku zavádzania katétra. Neboli zistené žiadne štatisticky významné rozdiely medzi skupinou, ktorá užívala placebo a ktoroukoľvek z troch dávkovacích skupín, ani pre primárne ani pre sekundárne ukazovatele. Ani pri jednej z úrovní dávok sa nepozorovala žiadna odpoveď na dávku.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Absorpcia

Tamsulozínium­chlorid sa vstrebáva z čreva a je takmer v celom množstve biologicky dostupný.

Absorpcia tamsulozínium­chloridu sa znižuje krátko po jedle. Rovnomernosť absorpcie je možné dosiahnuť, ak pacient užije Tamurox vždy po rovnakom chode jedla.

Tamsulozín vykazuje lineárnu kinetiku.

Po podaní jednej dávky tamsulozínu po jedle dosahujú plazmatické koncentrácie maximum približne za 6 hodín, v rovnovážnom stave, ktorý sa dosahuje na 5. deň po opakovanom podaní dávky, Cmax je u pacientovpri­bližne o dve tretiny vyššia ako po jednorazovej dávke.

Aj keď sa toto zvýšenie pozorovalo u starších pacientov, rovnaké zistenie by sa mohlo očakávať aj u mladších pacientov.

Medzi jednotlivými pacientmi sa vyskytujú výrazné individuálne rozdiely v plazmatických hladinách tamsulozínu dosiahnutých ako po jednorazovom, tak aj po viacnásobnom podávaní dávky.

Distribúcia

U ľudí sa približne 99 % tamsulozínu viaže na plazmatické bielkoviny. Distribučný objem je malý (približne 0,2 l/kg).

Biotransformácia

Účinok prvého prechodu pečeňou je pri tamsulozíne malý, metabolizuje sa pomaly. Väčšina tamsulozínu je prítomná v plazme v nezmenenej forme. Tamsulozín sa metabolizuje v pečeni.

U potkanov sa pozorovala len nepatrná indukcia mikrozomálnych enzýmov v pečeni vyvolaná tamsulozínom.

Výsledky in vitro naznačujú, že do metabolizmu sú zapojené CYP3A4 a CYP2D6, s prípadnými nepatrnými príspevkami tamsulozínium­chloridu prostredníctvom ostatných izoenzýmov CYP.

Inhibícia enzýmov CYP3A4 a CYP2D6, ktoré metabolizujú liek, môže viesť k zvýšenej expozícii tamsulozínium­chloridu (pozri časti 4.4 a 4.5).

Žiadny z metabolitov lieku sa nevyznačuje vyššou účinnosťou ako pôvodné liečivo.

Eliminácia

Tamsulozín a jeho metabolity sa vylučujú najmä do moču s približne 9 % podanej dávky, ktorá je prítomná v nezmenenej forme liečiva.

Po jednorazovej dávke tamsulozínu bol odmeraný polčas eliminácie u pacientov po jedle 10 hodín a 13 hodín u pacientov v rovnovážnom sta­ve.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Štúdie toxicity po podaní jednej dávky alebo opakovaných dávok tamsulozínu boli vykonané u myší, potkanov a psov.

Okrem toho sa skúmala reprodukčná toxicita u potkanov, karcinogenita u myší a u potkanov a genotoxicita in vivo a in vitro.

Celkový profil toxicity zaznamenaný pri vysokých dávkach tamsulozínu sa zhoduje so známym farmakologickým účinkom antagonistov a1-adrenoreceptorov.

Pri veľmi vysokých dávkach dochádza u psov k zmenám EKG. Táto odpoveď sa však nepovažuje za klinicky významnú. Tamsulozín nemá žiadne signifikantné genotoxické vlastnosti.

Po podaní tamsulozínu samiciam myši a potkana sa pozoroval výskyt proliferatívnych zmien na mliečnych žľazách. Tieto zmeny, ktoré boli pravdepodobne sprostredkované zvýšenými hladinami prolaktínu a vyskytli sa iba pri vysokých dávkach, sa nepovažujú za klinicky významné.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Obsah kapsuly: mikrokryštalická celulóza PH 101 magnézium­stearát disperzia kopolyméru kyseliny metakrylovej s etylakrylátom (1:1) hydroxid sodný

triacetín

oxid titaničitý (E171)

mastenec

Telo kapsuly:

želatína

oranžová žlť

košenilová červeň 4R (E124) chinolínová žltá (E104) briliantová modrá (E133) oxid titaničitý (E171)

Zloženie uzáveru:

želatína

žltý oxid železitý (E172) briliantová modrá (E133) azorubín (E122) oxid titaničitý (E171)

Atrament:

šelak

čierny oxid železitý (E172) hydroxid draselný

6.2  Inkompatibility

Neaplikovateľné.

6.3  Čas použiteľnosti

2 roky

6.4  Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Tento liek nevyžaduje žiadne zvláštne podmienky na uchovávanie.

6.5  Druh obalu a obsah balenia

PVC/PVDC/hliníkový blister

Balenia po 1, 2, 4, 7, 10, 14, 20, 28, 30, 50, 56, 60, 90, 98, 100 alebo 200 kapsúl s predĺženým uvoľňovaním.

Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.

6.6  Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Adamed Czech Republic s.r.o.

Thámova 137/16

186 00 Praha 8 – Karlín

Česká republika

8.  REGISTRAČNÉ ČÍSLO

77/0495/06-S

9.  DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 28. novembra 2006

Dátum posledného predĺženia registrácie: 13. decembra 2010