Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Thioctacid 600 HR - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - Thioctacid 600 HR

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

Thioctacid 600 HR

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE

Jedna filmom obalená tableta obsahuje 600 mg kyseliny tioktovej (kyseliny alfa-lipoovej).

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Filmom obalené tablety

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Terapia symptómov periférnej (senzomotorickej) diabetickej polyneuropatie.

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Denná dávka je 1 filmom obalená tableta Thioctacidu 600 HR (čo zodpovedá 600 mg kyseliny thioktovej). Má sa užívať ako jednorazová dávka asi 30 minút pred prvým jedlom.

V prípade závažných symptómov periférnej (senzomotorickej) diabetickej neuropatie sa môže liečba začať prostredníctvom infúznej liečby kyselinou tioktovou.

Filmom obalené tablety Thioctacidu 600 HR sa majú prehĺtať nalačno nerozhryzené a majú sa zapiť dostatočným množstvom tekutiny . Príjem potravy v tom istom čase môže znížiť vstrebávanie kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej). Preto je veľmi dôležité, najmä u pacientov, ktorí majú predĺžený čas vyprázdňovania žalúdka, aby tabletu užili pol hodiny pred raňajkami.

V dôsledku skutočnosti, že je diabetická neuropatia chronické ochorenie, môže byť potrebná dlhodobá liečba.

Základom liečby diabetickej neuropatie je optimálna kontrola cukrovky.

Thioctacid 600 HR je kontraindikovaný u detí (pozri časť 4.3).

4.3 Kontraindikácie

Thioctacid 600 HR je kontraindikovaný u pacientov so známou precitlivenosťou na kyselinu tioktovú (alfa-lipoovú) alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1.

Varovanie:

Deti a dospievajúci sa nesmú liečiť Thioctacidom 600 HR, pretože nie je dostatok klinických skúseností v tejto vekovej skupine.

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Po podávaní Thioctacidu 600 HR možno spozorovať abnormálny zápach moču, čo nemá žiadny klinický význam.

4.5 Liekové a iné interakcie

Účinok cisplatiny sa môže znížiť, ak sa používa súbežne s Thioctacidom 600 HR.

Kyselina tioktová (alfa-lipoová) tvorí s kovmi cheláty, a preto sa zvyčajne nemá podávať spolu s liekmi, ktoré obsahujú kovy (napr. prípravky železa, prípravky magnézia a mliečne výrobky, pretože tie obsahujú vápnik). Ak sa celková denná dávka Thioctacidu 600 HR užíva 30 minút pred raňajkami, prípravky obsahujúce magnézium a/alebo železo sa môžu užiť až na obed alebo večer.

Hypoglykemický účinok inzulínu a/alebo perorálnych antidiabetík sa môže zosilniť. Preto sa odporúča pravidelná kontrola hodnôt glukózy v krvi, predovšetkým na začiatku liečby Thioctacidom 600 HR. V ojedinelých prípadoch môže byť nevyhnutné zníženie dávky inzulínu a/alebo perorálneho antidiabetika, aby sa zamedzilo vzniku symptómov hypoglykémie.

Varovanie: Pravidelné požívanie alkoholu predstavuje významný rizikový faktor vývoja a progresie neuropatického klinického obrazu a môže mať preto negatívny vplyv aj na úspešnosť liečby Thioctacidom 600 HR. Z tohto dôvodu sa preto pacientom s diabetickou polyneuropatiou čo najrýchlejšie odporúča vyhnúť sa požívaniu alkoholu. To sa vzťahuje aj na intervaly, keď je liečba prerušená.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

V súlade so všeobecnými princípmi farmakoterapie sa žiaden liek nemá podávať v gravidite a/alebo počas laktácie skôr ako sa starostlivo zváži pomer prospechu voči riziku liečby. Preto sa odporúča, aby gravidné a/alebo dojčiace ženy podstúpili liečbu kyselinou tioktovou (alfa-lipoovou) len po starostlivom posúdení indikácie lekárom. Reprodukčno-toxikologické štúdie neodhalili žiadne známky vplyvu na plodnosť alebo včasný embryonálny vývoj a nepozorovali sa ani škodlivé účinky na plod.

V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne hlásenia o prestupe kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej) do materského mlieka.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

4.8 Nežiaduce účinkyVeľmi časté (>1/10)Časté (>1/100 až <1/10)

4.9 Predávkovanie

V prípade predávkovania sa môže vyskytnúť nevoľnosť, vracanie a bolesť hlavy.

Pri náhodnom alebo suicidálnom užití perorálnych dávok v rozsahu 10 až 40 g kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej) spolu s alkoholom sa pozorovali závažné príznaky intoxikácie, ktoré sa v niektorých prípadoch skončili smrťou. Klinický obraz takejto intoxikácie môže na začiatku zahŕňať psychomotorický nepokoj alebo zastrené vedomie. V ďalšej fáze sa zvyčajne vyvinú generalizované kŕče a laktátová acidóza. V dôsledku intoxikácie vysokými dávkami kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej) sa ďalej hlásila hypoglykémia, šok, rabdomyolýza, hemolýza, diseminovaná intravaskulárna koagulácia (DIC), útlm kostnej drene a multiorgánové zlyhanie.

Terapeutické opatrenia v prípade intoxikácie:

Ak existuje i najmenšie podozrenie na závažnú intoxikáciu Thioctacidom 600 HR (t.j. po užití viac ako 10 tabliet s obsahom 600 mg kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej) u dospelých alebo po dávke viac ako 50 mg/kg telesnej hmotnosti u detí) je potrebná okamžitá hospitalizácia a začatie všeobecných liečebných opatrení pre prípady otravy (t.j. vyvolanie vracania, výplach žalúdka, aktívne uhlie, atď.). Liečba generalizovaných kŕčov, laktátovej acidózy a všetkých ďalších život ohrozujúcich následkov intoxikácie sa musí zakladať na princípoch modernej intenzívnej starostlivosti a musí sa vykonať symptomaticky. V súčasnosti ešte nie je potvrdený pozitívny prínos hemodialýzy, hemoperfúzie alebo filtračných techník na urýchlenie eliminácie kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej).

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Variá (neuroprotektíva).

ATC kód: A16AX01

Kyselina tioktová (alfa-lipoová) je podobná vitamínu, endogénna substancia má však funkciu koenzýmu pri oxidatívnej dekarboxylácii alfa-ketokyselín.

Hyperglykémia, ktoré je vyvolaná diabetes mellitus vedie ku hromadeniu glukózy v matrixových proteínoch krvných ciev a následnej tvorbe takzvaných “koncových produktov pokročilej glykozylácie”. Tento proces vedie k zníženiu endoneurálneho krvného prietoku a k endoneurálnej hypoxii / ischémii, ktoré sú spojené so zvýšenou tvorbou voľných kyslíkových radikálov, ktoré poškodzujú periférny nerv. V periférnom nerve sa tiež pozorovala deplécia antioxidantov (ako je glutatión).

V pokusoch na potkanoch bol diabetes vyvolaný streptozotocínom, ktorý vyvolal biochemické procesy popísané vyššie. Kyselina tioktová (alfa-lipoová) vzájomne spolupôsobila s týmito procesmi, čo viedlo k zníženej tvorbe koncových produktov pokročilej glykozylácie, zlepšeniu endoneurálneho krvného prietoku, zvýšeniu fyziologickej hladiny antioxidantu glutatiónu a ako antioxidantu pre voľné kyslíkové radikály v diabetickom ner­ve.

Tieto účinky, ktoré sa pozorovali za experimentálnych podmienok, poukazujú na to, že pôsobením kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej) sa môže zlepšiť funkcia periférnych nervov. To sa týka senzorických porúch pri diabetickej polyneuropatii, ktoré sa môžu prejaviť dyzestéziou, parestéziou, ako je pocit pálenia, bolesť, strata citlivosti a mravčenie.

Za experimentálnych podmienok sa kyselina tioktová (alfa-lipoová) podobá inzulínu v tom, že aktivuje príjem glukózy do nervu, do svalu a tukových buniek cestou aktivácie fosfatidylinozitol-3-kinázy.

Okrem klinických nálezov vykonaných doposiaľ ohľadom symptomatickej liečby diabetickej polyneuropatie s kyselinou tioktovou (alfa-lipoovou) sa dokázal priaznivý účinok kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej) na skúmaných symptómoch pocitu pálenia, parestézie, strate citlivosti a bolesti počas multicentrického placebom kontrolovaného klinického skúšania vykonaného v roku 1995.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Po perorálnom podaní sa kyselina tioktová (alfa-lipoová) rýchle absorbuje u ľudí. Na základe výrazného prvého prechodu pečeňou (first pass efect) je absolútna biologická dostupnosť (v porovnaní s intravenóznym podaním) kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej) po perorálnom podaní približne 20 %. V dôsledku rýchlej distribúcie do tkanív je plazmatický polčas kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej) u ľudí približne 25 minút. V porovnaní s perorálnym roztokom je relatívna biologická dostupnosť kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej) po perorálnom podaní pevných liekových foriem vyššia než 60 %. Maximálne plazmatické hladiny približne 4 pg/ml sú namerané asi 0,5 h po perorálnom podaní 600 mg kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej). V pokusoch na zvieratách (potkany, psy) sa pomocou rádioaktívneho značenia dokázala prevažná eliminácia obličkami (v pomere 80 – 90 %) vo forme metabolitov. Aj u ľudí sa v moči dokázali len malé množstvá nezmeneného liečiva. Biotransformácia prebieha prevažne cestou oxidatívneho skracovania vedľajších reťazcov (beta-oxidácia) a/alebo S-metyláciou príslušných tiolov.

In vitro kyselina tioktová (alfa-lipoová) reaguje s komplexnými zlúčeninami kovov (napr. s cisplatinou). Kyselina tioktová (alfa-lipoová) vytvára ťažko rozpustné komplexné zlúčeniny v kombinácii s molekulami cukrov.

Porovnávacia štúdia biologickej dostupnosti (otvorená, skrížená) s 24 zdravými jedincami (vo veku 22 – 40 rokov) vykonaná v roku 1997 ukázala po podaní jednorazovej dávky jednej filmom obalenej tablety Thioctacid 600 HR v porovnaní s perorálnym roztokom (v každom prípade ekvivalentný 600 mg kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej) nasledovné hodnoty enantiomérov kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej):

Testovaný liek

(Thioctacid® 600 HR)

Referenčný (perorálny roztok)

kyselina-R-a-lipoová

kyselina-S-a-lipoová

kyselina-R-a-lipoová

kyselina-S-a-lipoová

Cmax [ng/ml]

2796,96

1282,57

8946,44

4201,41

CV (%)

60,59

54,04

44,90

44,50

tmax [h]

0,507

0,458

0,292

0,271

(Min-Max)

(0,333–1,50)

(0,167– 1,50)

(0,167–0,50)

(0,167–0,333)

AUC0-, [ng.h/ml]

2335,14

1086,23

3912,90

1748,52

CV (%)

43,91

43,55

36,97

39,14

Hodnoty parametrov sú uvedené ako aritmetické priemery a koeficienty variability (CV) a/alebo minimá a maximá.

Plazmatické koncentrácie enantiomérov po podaní jednej filmom obalenej tablety Thioctacid 600 HR v závislosti koncentrácie od času sú znázornené na obr. 1.

Obrázok 1: Priemerné plazmatické koncentrácie (aritmetický priemer ± SEM) kyseliny R- a S-a-lipoovej u 24 zdravých jedincov (12 mužov a 12 žien) po jednorazovom perorálnom podaní 600 mg racemickej kyseliny a-lipoovej vo forme jednej filmom obalenej tablety Thioctacid 600 HR.

Obrázok 2: Plazmatické koncentrácie kyseliny R- a S- a-lipoovej u 24 zdravých jedincov (12 mužov a 12 žien) po jednorazovom perorálnom podaní 600 mg racemickej kys. a-lipoovej vo forme jednej filmom obalenej tablety Thioctacid HR 600.

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Akútna a chronická toxicita

Profil toxicity je charakterizovaný symptómami, ktoré sa spájajú s vegetatívnym aj centrálnym nervovým systémom. Po opakovanom podaní sa ako ďalšie cieľové orgány pre toxické dávky ukázali najmä pečeň a obličky.

Mutagenita a karcinogenita

Štúdie týkajúce sa mutagénneho potenciálu neodhalili žiadne príznaky génových alebo chromozómových mutácií.

Po perorálnom podávaní kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej) potkanom sa v štúdií karcinogenity nepozoroval karcinogénny potenciál. Štúdia týkajúca sa karcinogénneho účinku kyseliny tioktovej (alfa-lipoovej) vo vzťahu ku karcinogénu N-nitrózo-dimetylamínu (NDEA) priniesla negatívne výsledky.

Reprodukčná toxicita

Až do maximálnej perorálne testovanej dávky 68,1 mg/kg u potkanov kyselina tioktová (alfa-lipoová) neovplyvnila fertilitu alebo včasný embryonálny vývoj.

Po intravenóznom podaní sa u králikov nepozorovali teratogénne vlastnosti až do rozpätia dávok toxických pre (kotné) samice.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Hyprolusum, magnesii stearas, hypromellosum, macrogolum 6000, talcum, titanii dioxidum (E 171), flavi quinolini lacca aluminica, indigocarminum.

6.2 Inkompatibility

In vitro kyselina tioktová (alfa-lipoová) reaguje s komplexnými zlúčeninami kovov (napr.

s cisplatinou). Kyselina tioktová (alfa-lipoová) vytvára ťažko rozpustné komplexné zlúčeniny v kombinácii s molekulami cukrov (napr. laevulose roztok).

6.3 Čas použiteľnosti

5 rokov.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25 °C.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

Obal:

Sklenená fľaška jantárovej farby (matné sklo, hydrolytická trieda III) s plastovým uzáverom (polyetylén). Papierová škatuľka s písomnou informáciou pre používateľov.

Veľkosť balenia:

30, 60 a 100 filmom obalených tabliet

Nie všetky veľkosti balenia musia byť uvedené na trh.

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Žiadne zvláštne požiadavky.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Mylan IRE Healthcare Limited

Unit 35/36, Grange Parade, Baldoyle Industrial Estate

Dublin 13

Írsko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

18/0208/96-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE / PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 22. február 1996

Dátum posledného predĺženia registrácie: 30.august 2011