Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

Triamcinolon E Léčiva - príbalový leták, účinky, vedľajšie účinky, dávkovanie

Dostupné balení:

Príbalový leták - Triamcinolon E Léčiva

PÍSOMNÁ INFORMÁCIA PRE POUŽÍVATEĽOV

TRIAMCINOLON E LÉČIVA

Dermálna masť

Držiteľ rozhodnutia o registrácii

Zentiva k. s., Praha, Česká republika

Zloženie lieku

Liečivá: triamcinoloni acetonidum (triamcinolóna­cetonid) 20 mg, cloroxinum (kloroxín) 200 mg v 20 g masti.

Pomocné látky (masťový základ): vosk z ovčej vlny, lanalkohol, glycerosorbita­nester, polyetylén AC 617, biely vazelín, cerezín, propylénglykol.

Farmakoterape­utická skupina

Dermatologikum (liek na ošetrenie kože)

Charakteristika

Liečivo triamcinolón je kortikosteroidný hormón, ktorý pôsobí silno protizápalovo. Tlmí tiež neprimerane silnú reakciu z precitlivenosti pri alergii na určitú látku. Účinok je však namierený len proti príznakom zápalu, nie proti príčine choroby. Zápalové príznaky – ako začervenanie, opuch a hromadenie zápalových buniek aj pôsobkov v zapálenej koži, tvorba pľuzgierikov až pľuzgierov a mokvanie, svrbenie, pálenie a pocit nepríjemného napätia alebo bolesť – v niekoľkých hodinách po použití masti ustupujú. K skutočnému zhojeniu však môže dôjsť len vtedy, ak sa súčasne vylúči pôvodca alebo príčina ochorenia. Liečivý účinok masti Triamcinolon E Léčiva je zjavný už v prvých hodinách po použití a trvá niekoľko hodín.

Okrem kortikosteroidného hormónu obsahuje Triamcinolon E Léčiva ďalšie liečivo kloroxín, ktorého liečebný účinok je založený na antiseptickom a dezinfekčnom pôsobení.

Indikácie

Triamcinolon E Léčiva masť sa používa na liečbu prudko prebiehajúcich infikovaných zápalov povrchových vrstiev kože. Je to napr. ekzém, ktorý je napadnutý infekciou, ložiska lupienky, ktoré sú vyvolané alebo udržiavané mikrobiálnym osídlením niektorých kožných oblastí, drobné povrchové infikované popáleniny, rozškriabané pupence po uštipnutí hmyzom.

Liek môžu používať dospelí i deti od 3 rokov veku.

Kontraindikácie

Liek sa nesmie používať pri precitlivenosti (alergii) na triamcinolón, kloroxín alebo na ktorúkoľvek inú jeho zložku. Nie je možné ho používať na zápalové kožné prejavy, ktoré sprevádzajú infekčné kožné choroby (napr. tuberkulózu kože, lues, kiahne a opar, svrab, kožné reakcie na ochranné očkovania), pretože triamcinolóna­cetonid znižuje prirodzenú odolnosť kože a podporuje šírenie infekcie. Výnimkou sú práve zápalové ochorenia kože napadnuté mikrobiálnou

infekciou, ktoré sú uvedené v odseku Indikácie.

Liek nie je vhodný na ošetrovanie rán a vredov (napr. vredy predkolenia), omrzlín a poškodení chladom, pretože spomaľuje hojenie.

Informujte lekára o prípadnom tehotenstve alebo dojčení. Na použitie lieku počas tehotenstva a v období dojčenia a tiež u detí mladších ako 3 roky musia byť závažné dôvody.

Nežiaduce účinky

Triamcinolon E Léčiva masť zvyčajne nemá nežiaduce účinky. Môžu sa však vyskytnúť priprecitlivenosti (alergii) vášho organizmu na niektorú jeho zložku (najmä na lanolín) alebo pri dlhodobej nepretržitej a nekontrolovanej liečbe, prípadne pri značnom rozsahu ošetrovaných chorobných plôch a nesprávnom spôsobe použitia. Abnormálna reaktivita sa prejavuje ako zhoršenie priebehu choroby namiesto očakávaného zlepšenia po použití prípravku.

Liečba trvajúca dlhšie ako týždeň zvyšuje vnímavosť ošetrovaných častí kože na rôzne infekcie. Pôsobením triamcinolóna­cetonidu však môžu byť príznaky pridruženej kožnej infekcie dlho zastreté a komplikácie sa prejavia len predĺžením priebehu ochorenia. Preto musí na výsledky liečby priebežne dohliadať lekár.

Dlhodobá nepretržitá liečba masťou Triamcinolon E Léčiva tlmí mnoho biologických pochodov v koži. Znižuje najmä prísun živín a narúša schopnosť prirodzenej obnovy (regenerácie) kože. Koža sa stenčuje. Na miestach vystavených dennému svetlu (tvár, krk, výstrih, ruky a predlaktia) začnú vystupovať rozšírené žilky a belavé bodky (presvitajúce mazové žliazky), v podpazuší, na vnútorných plochách stehien a na podbruší sa môžu objaviť strie (prúžkovité trhlinky v koži). Ak nastane porucha prirodzeného sfarbenia (pigmentácie), vznikajú na koži tmavšie alebo svetlejšie škvrny.

Pri ošetrovaní chorých plôch, ktoré presahujú pätinu telesného povrchu, sa triamcinolón vstrebáva do krvného obehu v takom množstve, ktoré už môže ovplyvniť mnohé telesné funkcie. Preto je potrebné pri každej návšteve informovať lekára o akýchkoľvek celkových ťažkostiach, ktoré sa vyskytli počas liečby (napr. nespavosť, bolesť hlavy, závraty, zmeny videnia, bolesti v bruchu, svaloch alebo kostiach, opuchy dolných končatín, búšenie srdca, častejšia potreba pitia a močenia). Lekár zhodnotí vaše údaje, poprípade zabezpečí ďalšie potrebné vyšetrenia a môže upraviť, zmeniť alebo prerušiť liečbu.

Interakcie

Pri odporúčanom dávkovaní nie sú známe.

Ak vám bude ďalší lekár predpisovať nejaký iný liek, informujte ho, že už používate masť Triamcinolon E Léčiva.

Dávkovanie a spôsob podávania

Ak lekár neurčí inak, dospelí a deti staršie ako 3 roky zvyčajne používajú masť Triamcinolon E Léčiva v tenkej vrstve len na postihnuté miesta dvakrát až trikrát denne v časových odstupoch najmenej 4 – 5 hodín, po výraznom zlepšení raz denne.

Denná spotreba masti nemá presiahnuť 10 g.

Ošetrené chorobné miesta môžu zostať voľné alebo sa môžu prekryť ľahkým, priedušným obväzom.

Opakované ošetrenia v kratších časových intervaloch zvyšujú účinnosť, ale tiež pravdepodobnosť výskytu nežiaducich účinkov liečby. Podobne pôsobí tiež nepriedušný obväz.

Upozornenie

Liek nesmie prísť do styku s očnými spojovkami a nie je možné ním ošetrovať prsné bradavky dojčiacich matiek.

Ak liek náhodne požije dieťa, môže dôjsť k nevoľnosti a vracaniu. Vhodné je vracanie vyvolať alebo podporiť a vyhľadať lekárske ošetrenie.

Varovanie

Liek sa nesmie používať po uplynutí času použiteľnosti vyznačeného na obale.

Balenie

20 g masti

Uchovávanie

Uchovávajte v suchu, pri teplote 10 – 25°C.

Uchovávajte mimo dosahu a dohľadu detí!

Dátum poslednej revízie: 10/2009

3