Súhrnné informácie o lieku - Vancomycin MIP 500 mg
1. NÁZOV LIEKU
Vancomycin CNP 500 mg
Vancomycin CNP 1 000 mg prášok na infúzny roztok
2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE LIEKU
1 injekčná liekovka obsahuje vankomycíniumchlorid zodpovedajúci príslušne 500 mg alebo 1 000 mg vankomycínu.
Úplný zoznam pomocných látok nájdete v časti 6.1.
3. LIEKOVÁ FORMA
Prášok na infúzny roztok.
Jemný prášok, biely s ružovým až hnedým nádychom.
4. KLINICKÉ ÚDAJE
4.1 Terapeutické indikácie
Závažné infekcie spôsobené grampozitívnymi baktériami citlivými na vankomycín, ktoré nemožno liečiť inými antibiotikami, ako sú penicilíny a cefalosporíny, alebo nereagujú na liečbu nimi, alebo sú voči nim rezistentné.
-
– endokarditída
-
– infekcie kostí (osteitída, osteomyelitída) a kĺbov
-
– infekcie dolných dýchacích ciest (pneumónia/nozokomiálna pneumónia (NP) spôsobená baktériami)
-
– infekcia mäkkých tkanív
Liečba pacientov s bakterémiou, ku ktorej došlo v spojitosti s ktoroukoľvek z hore uvedených infekcií, alebo sa podozrieva, že je s niektorou z nich spojená.
Endokarditída spôsobená enterokokmi, Streptococcus viridans alebo S. bovis má byť liečená kombináciou vankomycínu a aminoglykozidu.
Vankomycín možno použiť na perioperačnú profylaxiu bakteriálnej endokarditídy u pacientov s vysokým rizikom vzniku bakteriálnej endokarditídy, keď podstupujú závažné chirurgické zákroky (napr. srdcové a cievne zákroky atď.) a nie sú schopní prijať vhodný betalaktámový antibakteriálny liek.
Treba venovať pozornosť oficiálnym odporúčaniam, ktoré sa týkajú vhodného používania antibakteriálnych liečiv.
4.2 Dávkovanie a spôsob podávania
4.2 Dávkovanie a spôsob podávaniaDávku treba individuálne upraviť podľa hmotnosti, veku a funkcie obličiek.
Pacienti s normálnymi funkciami obličiek, dospelí a deti od 12 rokov:
Zvyčajná intravenózna dávka je 500 mg každých 6 hodín alebo 1 g každých 12 hodín. Za zvláštnych okolností a pri závažných a život ohrozujúcich infekciách možno zvážiť 15–20 mg/kg telesnej hmotnosti každých 8–12 hod. na dosiahnutie optimálnych minimálnych koncentrácií (pozrite Monitorovanie koncentrácií vankomycínu v sére v tejto časti a časť 5.1).
Pri bakteriálnej endokarditíde je všeobecne prijímaný režim 1 000 mg vankomycínu intravenózne každých 12 hodín počas 4 týždňov buď samostatne, alebo v kombinácii s inými antibiotikami (vankomycín plus rifampicín, gentamicín, streptomycín).
Enterokokálna endokarditída sa lieči 6 týždňov vankomycínom v kombinácii s aminoglykozidom. Treba si pozrieť oficiálne odporúčanie.
Perioperačná profylaxia bakteriálnej endokarditídy:
Dospelí dostanú 1 000 mg vankomycínu intravenózne pred chirurgickým zákrokom (pred podaním anestézie) a v závislosti od doby a typu chirurgického zákroku môže byť podaná dávka 1 000 mg vankomycínu i.v. 12 hodín po operácii.
Starší pacienti:
Prirodzené zníženie rýchlosti glomerulárnej filtrácie vo vyššom veku môže viesť k zvýšenej koncentrácii vankomycínu v sére, ak sa dávkovanie neupraví (pozrite tabuľku dávkovania v prípade poruchy funkcie obličiek).
Pediatrická populácia
Deti (1 mesiac až 12 rokov):
Zvyčajná intravenózna denná dávka je 40 mg/kg telesnej hmotnosti, väčšinou v 4 jednotlivých dávkach, to znamená 10 mg/kg telesnej hmotnosti každých 6 hodín. Dávka môže byť zvýšená na 60 mg/kg telesnej hmotnosti na deň (pozrite časť 5.1).
Dojčatá do 1 mesiaca:
Pre dojčatá a novorodencov môžu byť dávky nižšie. Odporúča sa začiatočná dávka 15 mg/kg telesnej hmotnosti a udržiavacie dávky po 10 mg/kg telesnej hmotnosti každých 12 hodín v prvom týždni života a potom každých 8 hodín až do veku jedného mesiaca. Môže byť potrebné monitorovať hladiny v sére.
Pacienti s poruchou funkcie obličiek
U pacientov s poruchou funkcie obličiek musí byť dávkovanie prispôsobené rýchlosti vylučovania. V tom prípade môže byť užitočné zisťovanie hladiny vankomycínu v sére, najmä u ťažko chorých pacientov s premenlivou funkciou obličiek.
Nasledujúca tabuľka dávkovania môže slúžiť ako odporúčanie pre pacientov s poruchou funkcie obličiek. Začiatočná dávka by nemala byť nižšia ako 15 mg/kg telesnej hmotnosti.
Klírens kreatinínu [ml/min] | Dávkovanie vankomycínu [mg/24 hodín] |
> 100 | 2 000– 1 500 |
100–70 | 1 500– 1 000 |
70–30 | 1 000 – 500 |
20 | 300 |
10 | 150 |
Pacienti s anúriou
Začiatočná dávka je 15 mg/kg na dosiahnutie terapeutických hladín. Udržiavacia dávka je asi
1,9 mg/kg/24 hodín. Na uľahčenie tohto postupu môžu dospelí pacienti so závažnou poruchou funkcie obličiek dostávať udržiavaciu dávku 250 – 1 000 mg v niekoľkodňových intervaloch namiesto dennej dávky.
Dávkovanie v prípade hemodialýzy
U pacientov s anúriou, ktorí podstupujú pravidelnú hemodialýzu, je možné nasledujúce dávkovanie: saturačná dávka 1 000 mg, udržiavacia dávka 1 000 mg každých 7 až 10 dní.
Ak sa pri hemodialýze používajú polysulfónové membrány („vysokoprietoková dialýza“), polčas vankomycínu je skrátený. U pacientov s pravidelnou hemodialýzou môže byť potrebná vyššia udržiavacia dávka.
Pacienti s poruchou pečene
Neexistuje dôkaz, že u pacientov s nedostatočnosťou pečene by mala byť dávka znížená.
Monitorovanie koncentrácií vankomycínu v sére:
Koncentrácia vankomycínu v sére má byť monitorovaná na druhý deň liečby bezprostredne pred ďalšou dávkou a jednu hodinu po infúzii. Terapeutické hladiny vankomycínu v krvi majú byť od 30 do 40 mg/l (maximálne 50 mg/l) hodinu po ukončení infúzie, minimálna hladina (krátko pred nasledujúcim podaním) od 5 do 10 mg/l. V závislosti od miesta infekcie a citlivosti na patogén môžu byť potrebné minimálne hodnoty 15 – 20 mg/l na dosiahnutie účinku (pozrite časti 4.4 a 5.1).
Koncentrácie treba zvyčajne monitorovať dvakrát alebo trikrát týždenne.
Parenterálne má byť vankomycín podávaný iba ako pomalá intravenózna infúzia (nie viac ako 10 mg/min, ako aj jednotlivé dávky nižšie než 600 mg počas najmenej 60 min), ktorá je dostatočne nariedená (najmenej 100 ml na 500 mg alebo najmenej 200 ml na 1 000 mg).
Pacienti, u ktorých musí byť príjem tekutín obmedzený, môžu dostať aj roztok 500 mg/50 ml alebo 1 000 mg/100 ml. Pri týchto vyšších koncentráciách sa môže zvýšiť riziko vedľajších účinkov súvisiacich s infúziou.
Informácie o príprave roztoku nájdete v časti 6.6.
Dĺžka obdobia liečby závisí od závažnosti infekcie, ako aj od klinického a baktériologického vývoja.
4.3 Kontraindikácie
Precitlivenosť na vankomycín.
4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní
Upozornenia
V prípade závažných akútnych hypersenzitívnych reakcií (napr. anafylaxia) musí byť liečba vankomycínom okamžite ukončená a musia sa prijať zvyčajné patričné núdzové opatrenia (napr. antihistaminiká, kortikosteroidy a ak je to potrebné, umelé dýchanie).
V prípade akútnej anúrie alebo poškodenia kochleárneho aparátu sa má vankomycín používať iba pri vitálnej indikácii.
Rýchle bolusové podanie (t.j. v priebehu niekoľkých minút) môže byť spojené s výraznou hypotenziou (vrátane šoku a zriedkavo zástavy srdca), reakciám podobným histamínovým reakciám a makulopapulárnou alebo erytematóznou vyrážkou („syndróm červeného človeka – red man’s syndrome“ alebo „syndróm červeného krku – red neck syndrome“).
Vankomycín má byť infúzne podávaný pomaly v nariedenom roztoku (2,5 až 5,0 g/l) pri rýchlosti nepresahujúcej 10 mg/min a počas doby najmenej 60 minút, aby sa predišlo reakciám spojeným s rýchlym podaním infúzie. Zastavenie infúzie zvyčajne vedie k rýchlemu vymiznutiu týchto reakcií. Vankomycín musí byť podávaný iba intravenózne, kvôli riziku nekrózy. Riziko iritácie ciev sa minimalizuje podávaním vankomycínu vo forme nariedenej infúzie a obmieňaním miesta vpichu. Podávanie vankomycínu intraperitoneálnou injekciou počas kontinuálnej ambulantnej peritoneálnej dialýzy bolo spojené so syndrómom chemickej peritonitídy.
Vankomycín sa má používať opatrne u pacientov s nedostatočnosťou obličiek, keďže možnosť vzniku toxických účinkov je oveľa vyššia pri dlhšie trvajúcich vysokých koncentráciách v krvi. Dávka by sa mala znížiť podľa stupňa poškodenia obličiek. Riziko toxicity sa výrazne zvyšuje pri vyšších koncentráciách v krvi alebo dlhšie trvajúcej terapii. Mali by sa pravidelne monitorovať hladiny v krvi a vykonávať vyšetrenia funkcie obličiek. Ak sa vankomycín používa súbežne s inými nefrotoxickými liekmi, treba vynaložiť zvýšenú starostlivosť.
Bola hlásená ototoxicita, ktorá môže byť prechodná alebo trvalá (pozrite časť 4.8) u pacientov s predchádzajúcou hluchotou, ktorí dostávali nadmerné intravenózne dávky, alebo ktorí dostávali súbežnú liečbu inou ototoxickou aktívnou látkou, napr. aminoglykozidom. Hluchote môže predchádzať tinnitus. Skúsenosti s inými antibiotikami ukazujú, že hluchota môže postupovať aj napriek ukončeniu liečby. Na zníženie rizika ototoxicity by sa mali pravidelne stanovovať hladiny v krvi a odporúča sa pravidelné vyšetrenie sluchu.
Vankomycínu sa treba vyhýbať u pacientov s predchádzajúcou stratou sluchu. Pri použití u takýchto pacientov by dávka mala byť regulovaná pravidelným stanovovaním hladiny lieku v krvi. Starší ľudia sú na poškodenie sluchu náchylnejší.
Bezpečnostné opatrenia:
Vankomycín pôsobí veľmi dráždivo na tkanivá a pri intramuskulárnom podaní spôsobuje nekrózu miesta vpichu. U mnohých pacientov, ktorí dostávajú vankomycín, sa môže vyskytnúť bolesť a tromboflebitída, niekedy závažné. Frekvencia a závažnosť tromboflebitídy sa môže minimalizovať podávaním liečiva pomaly vo forme nariedeného roztoku (pozrite časť 6.6) a pravidelným obmieňaním miesta infúzie. Frekvencia reakcií súvisiacich s infúziou (hypotenzia, návaly tepla, erytém, urtika a pruritus) sa zvyšuje pri súbežnom podávaní anestetík. Možno ich znížiť podávaním vankomycínu infúziou po dobu 60 minút pred podaním anestetika.
Vankomycín sa má používať opatrne u pacientov s alergickými reakciami na teikoplanín, keďže boli hlásené skrížené hypersenzitívne reakcie medzi vankomycínom a teikoplanínom.
Myokardiálna depresia navodená anestetikom môže byť vankomycínom zvýraznená. Počas anestézie musí byť dávka dobre nariedená a podávaná pomaly pri starostlivom monitorovaní srdca. Na umožnenie posturálneho prispôsobenia by sa zmeny polohy mali odložiť, kým nie je infúzia ukončená.
U pacientov, ktorý dostávajú vankomycín dlhšiu dobu, alebo súbežne s inými liekmi, ktoré môžu spôsobiť neutropéniu alebo agranulocytózu, sa má v pravidelných intervaloch monitorovať počet leukocytov. Všetci pacienti, ktorí dostávajú vankomycín, by mali podstupovať pravidelné hematologické vyšetrenia, analýzu moču, vyšetrenia pečene a funkcie obličiek.
Starší pacienti sú obzvlášť náchylní na poškodenie sluchu a majú absolvovať sériové vyšetrenia sluchových funkcií, ak majú nad 60 rokov. Treba sa vyhnúť súčasnému alebo následnému použitiu iných neurotoxických látok.
Pravidelné monitorovanie hladín vankomycínu v krvi je indikované pri vysokodávkovej terapii a pri dlhodobom užívaní, najmä u pacientov s dysfunkciou obličiek alebo s poškodeným sluchom, ako aj pri súčasnom podávaní príslušne nefrotoxických alebo ototoxických látok (pozrite časť 4.2).
Ak je vankomycín podávaný počas dlhšieho časového obdobia, alebo spolu s liekmi, ktoré môžu viesť k neutropénii, treba pravidelne kontrolovať krvný obraz.
Pediatrické použitie: Vankomycín treba obzvlášť opatrne používať u predčasne narodených dojčiat a detí kvôli nezrelosti ich obličiek a možnému zvýšeniu sérovej koncentrácie vankomycínu.
Koncentrácie vankomycínu v krvi by teda mali byť starostlivo monitorované. Súbežné podávanie vankomycínu a anestetík bolo u detí spojené s erytémom a návalmi tepla podobne ako pri histamíne (pozrite časť 4.5).
Frekvencia reakcií súvisiacich s infúziou (hypotenzia, návaly tepla, erytém, urtikária a a pruritus) sa zvyšuje pri súbežnom podávaní anestetík (pozrite časť 4.5).
V prípade závažnej pretrvávajúcej hnačky sa musí vziať do úvahy možnosť pseudomembranóznej enterokolitídy, ktorá môže byť život ohrozujúca (pozrite časť 4.8). Nesmú sa podávať protihnačkové lieky.
Predĺžené užívanie vankomycínu môže viesť k premnoženiu rezistentných organizmov. Základom je starostlivé pozorovanie pacienta. Ak počas terapie dôjde k superinfekcii, treba prijať vhodné opatrenia.
4.5 Liekové a iné interakcie
Iné potenciálne nefrotoxické alebo ototoxické lieky
Súbežné alebo následné podávanie vankomycínu a iných potenciálne ototoxických alebo nefrotoxických liekov môže zvýšiť ototoxicitu alebo nefrotoxicitu. Najmä v prípadoch súbežného podávania aminoglykozidu je nevyhnutné starostlivé monitorovanie. V týchto prípadoch musí byť maximálna dávka vankomycínu obmedzená na 500 mg každých 8 hodín.
Anestetiká
Bolo hlásené, že incidencia potenciálnych vedľajších účinkov (ako je hypotenzia, kožné začervenanie, erytém, urtikária a pruritus) sa zvyšuje, keď je vankomycín podávaný súbežne s anestetikami. Aby nedošlo k vedľajším účinkom, vankomycín má byť podávaný najmenej 60 minút pred podaním anestetika.
Myorelaxanciá
Ak sa počas chirurgického zákroku alebo bezprostredne po ňom aplikuje vankomycíniumchlorid, účinky súbežne podaných svalových relaxantov (napr. sukcinylcholín), ako je neuromuskulárny blok, sa môžu zintenzívniť alebo predĺžiť.
4.6 Fertilita, gravidita a laktácia
4.6 Fertilita, gravidita a laktáciaGravidita:
Primerané údaje o používaní vankomycínu počas tehotenstva nie sú k dispozícii. Reprodukčné toxikologické štúdie u zvierat nepoukazujú na žiadne účinky na obdobie tehotenstva, ani na vývoj embrya a plodu (pozrite časť 5.3).
Vankomycín však prechádza placentou a nemožno vylúčiť potenciálne riziko embryonálnej a neonatálnej ototoxicity a nefrotoxicity. Vankomycín sa teda má počas tehotenstva podávať iba v prípade, že je zjavne potrebný a po starostlivom vyhodnotení rizík a prínosov.
Laktácia:
Vankomycín sa vylučuje do materského mlieka a má byť teda v období dojčenia používaný iba v prípade, keď iné antibiotiká zlyhali. Keď sa vankomycín podáva dojčiacim matkám, je potrebné postupovať opatrne kvôli možnému výskytu nežiaducich reakcií u dojčaťa (poruchy v črevnej flóre s hnačkou, kolonizácia kvasinkovitými hubami a možná senzibilizácia). Pri zohľadnení dôležitosti tohto lieku pre dojčiacu matku by sa malo zvážiť rozhodnutie prestať dojčiť.
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje
4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť motorové vozidlá a obsluhovať strojeVancomycin nemá žiadny alebo má zanedbateľný vplyv na schopnosť viesť motorové vozidlá a obsluhovať stroje.
4.8 Nežiaduce účinky
4.8 Nežiaduce účinkyFrekvencia nežiaducich účinkov je hodnotená podľa nasledujúcej tabuľky:
Veľmi časté (>1/10)
Časté (>1/100 až <1/10)
Menej časté (>1/1 000 až <1/100)
Zriedkavé (>1/10 000 až <1/1 000)
Veľmi zriedkavé (1/10 000)
Neznáme (nedajú sa odhadnúť z dostupných údajov)
Najčastejšími vedľajšími účinkami sú flebitída a pseudoalergické reakcie spôsobené rýchlou intravenóznou infúziou vankomycínu.
Zriedkavé: Agranulocytóza, neutropénia, trombocytopénia, eozinofília.
Zriedkavé: Anafylaktické reakcie, hypersenzitívne reakcie.
Menej časté: Prechodné alebo pretrvávajúce poškodenie sluchových funkcií.
Zriedkavé: Tinnitus, vertigo.
Veľmi zriedkavé: Zástava srdca.
Časté: Hypotenzia, tromboflebitída.
Veľmi zriedkavé: Vaskulitída.
Časté: Dyspnoe,stridor.
Zriedkavé: Nauzea.
Veľmi zriedkavé: Pseudomembranózna enterokolitída.
Časté: Exantém a zápal sliznice, pruritus, urtikária.
Zriedkavé: Buĺózna dermatóza vyvolaná IgA.
Veľmi zriedkavé: Závažné kožné reakcie so život ohrozujúcimi celkovými príznakmi (napr. exfoliatívna dermatitída, Stevensov-Johnsonov syndróm alebo Lyellov syndróm), AGEP (Akútna generalizovaná exantematózna pustulóza).
Neznáme: DRESS (Vyrážka z lieku s eozinofíliou a systémové príznaky).
Časté: Renálna insuficiencia, manifestovaná v prvom rade zvýšenými koncentráciami kreatinínu alebo urey v sére.
Zriedkavé: Intersticiálna nefritída a/alebo akútne zlyhanie obličiek.
Neznáme: Akútna tubulárna nekróza.
Časté: Flebitída, začervenanie hornej časti tela („syndróm červeného krku – red neck syndrome“ alebo „syndróm červeného človeka – red man’s syndrome“), bolesť a svalové kŕče hrudníka alebo chrbta.
Zriedkavé: Horúčka a triaška spôsobená liekom.
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie
Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v .
4.9 Predávkovanie
Bola hlásená toxicita spôsobená predávkovaním. 500 mg podaných intravenózne dieťaťu vo veku 2 rokov malo za následok letálnu intoxikáciu. Podanie celkového množstva 56 g počas 10 dní dospelému malo za následok renálnu insuficienciu. Pri niektorých vysoko rizikových stavoch (napr. v prípade závažného poškodenia obličiek) môže dôjsť k vysokým hladinám v sére a k ototoxickým a nefrotoxickým účinkom.
Opatrenia v prípade predávkovania
- Nie je známe špecifické antidotum.
- Vyžaduje sa symptomatická liečba pri zachovávaní funkcie obličiek.
- Vankomycín sa slabo odstraňuje z krvi hemodialýzou alebo peritoneálnou dialýzou. Na zníženie koncentrácií vankomycínu v sére sa použila hemofiltrácia alebo hemoperfúzia pomocou polysulfónových živíc.
5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI
5.1 Farmakodynamické vlastnosti
5.1 Farmakodynamické vlastnostiFarmakoterapeutická skupina: Glykopeptidové antibiotiká, kód ATC: J01XA01
Mechanizmus účinku:
Vankomycín je tricyklické glykopeptidové antibiotikum, ktoré inhibuje syntézu bunkovej steny u citlivých baktérií väzbou s vysokou afinitou na koncové väzbové miesto D-alanyl-D-alanín prekurzorových jednotiek bunkovej steny. Liek pôsobí baktericídne na deliace sa mikroorganizmy.
Vzťah FK/FD:
Vankomycín prejavuje aktivitu nezávislú od koncentrácie s oblasťou pod krivkou koncentrácie (AUC) vydelenou minimálnou inhibičnou koncentráciou (MIC) pre cieľový organizmus ako primárnym parametrom predpovedania účinnosti. Na základe údajov in vitro, u zvierat a v obmedzenej miere u ľudí, bol stanovený pomer AUC/MIC 400 ako cieľová hodnota FK/FD na dosiahnutie klinickej účinnosti s vankomycínom. Na dosiahnutie tohto cieľa pri MIC > 0,5 mg/l sa vyžaduje dávkovanie v hornom rozsahu a vysoké minimálne koncentrácie v sére (15 – 20 mg/l) (pozrite časť 4.2).
Mechanizmus rezistencie:
Získaná rezistencia na glykopeptidy je založená na získaní rôznych van-génových komplexov a zmene cieľového D-alanyl-D-alanínu na D-alanyl-D-laktát alebo D-alanyl-D-serín, ktoré viažu vankomycín slabo, pretože kritické miesto pre naviazanie vodíka chýba. Túto formu rezistencie možno vidieť najmä u Enterococcus faecium.
Zníženej citlivosti alebo rezistencii na vankomycín u Staphylococcus sa dobre nerozumie. Vyžaduje sa niekoľko genetických prvkov a početné mutácie.
Bola hlásená skrížená rezistencia s teikoplanínom.
Citlivosť:
Vankomycín je aktívny proti grampozitívnym baktériám. Gramnegatívne baktérie sú rezistentné.
Hraničné hodnoty MIC, ktoré oddeľujú citlivé organizmy od rezistentných, sú nasledovné:
Odporúčania EUCAST (Európsky výbor pre testovanie antimikrobiálnej citlivosti)
Citlivé | Rezistentné | |
Staphylococcus spp. | < 2 mg/l | > 2 mg/l |
Enterococcus spp.1 | < 4 mg/l | > 4 mg/l |
Streptococcus spp | < 2 mg/l | > 2 mg/l |
Streptococcus pneumoniae | < 2 mg/l | > 2 mg/l |
Grampozitívne anaeróbne baktérie | < 2 mg/l | > 2 mg/l |
Nevzťahujúce sa na druh2 | < 2 mg/l | > 4 mg/l |
-
1 Hraničná hodnota S/I pre vankomycín bola zvýšená na 4 mg/l, aby sa predišlo rozdeleniu distribúcií MIC divokých typov u niektorých druhov.
-
2 Hraničné hodnoty nevzťahujúce sa na druh boli stanovené najmä na základe údajov FK/FD a sú nezávislé od distribúcií MIC konkrétnych druhov. Majú sa používať iba pre druhy, u ktorých nebola určená hraničná hodnota špecifická pre daný druh a nie pre tie druhy, u ktorých sa testovanie citlivosti neodporúča.
Prevalencia získanej rezistencie sa môže líšiť v závislosti od geografickej lokality a času pre vybraný druh a sú žiaduce miestne údaje o rezistencii, najmä pri liečbe závažných infekcií. Podľa potreby sa má vyžiadať rada odborníka, keď je miestna prevalencia rezistencie taká, že užitočnosť antibiotika prinajlepšom u niektorých typov infekcií je sporná.
Bežne citlivé druhy
Grampozitívne
Staphylococcus koagul áza-negatívne
Druhy, u ktorých môže byť problémom získaná rezistencia
Prirodzene rezistentné
Gramnegatívne baktérie
Mykobaktérie
5.2 Farmakokinetické vlastnosti
Absorpcia
Stredné hladiny v plazme po intravenóznej infúzii 1 g vankomycín počas 60 minút boli približne 63 mg/l na konci infúzie, približne 23 mg/l po 2 hodinách a približne 8 mg/l po 11 hodinách.
Akje vankomycín podaný počas peritoneálnej dialýzy intraperitoneálne, približne 60 % dosiahne systémový obeh počas prvých 6 hodín. Po intraperitoneálnom podaní 30 mg/kg sa dosiahnu hladiny v sére približne 10 mg/l.
Distribúcia
Po intravenóznom podaní sa vankomycín distribuuje do takmer všetkých tkanív. V pleurálnej, perikardiálnej, ascitickej a synoviálnej tekutine, ako aj v srdcovom svale a v srdcových chlopniach sa dosahujú podobné koncentrácie, ako v krvnej plazme. Zdanlivý distribučný objem v rovnovážnom stave sa udáva ako 0,43 (do 0,9) l/kg. Ak meningy nie sú zapálené, do mozgovomiechového moku prenikajú iba malé množstvá vankomycínu.
Eliminácia
Vankomycín je viazaný na plazmatické bielkoviny až do 55 %. Metabolizuje sa iba v malom rozsahu. Po parenterálnom podaní sa vylučuje obličkami prostredníctvom glomerulárnej filtrácie, takmer úplne ako mikrobiologický aktívna látka (približne 70– 80 % za 24 hodín). Biliárne vylučovanie má malý význam (menej ako 5 % podanej dávky).
Polčas vylučovania v sére u dospelých pacientov s normálnou funkciou obličiek je asi 4 – 6 hodín, u detí 2,2 – 3 hodiny. Porucha funkcie obličiek môže elimináciu predĺžiť (až na 7,5 dňa).
Klírens vankomycínu z plazmy približne koreluje s rýchlosťou glomerulárnej filtrácie. Celkový systémový a renálny klírens vankomycínu môže byť u starších pacientov znížený.
5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti
Predklinické údaje získané na základe obvyklých farmakologických štúdií bezpečnosti a toxicity po opakovanom podávaní neodhalili žiadne osobitné riziko pre ľudí.
Sú k dispozícii obmedzené údaje o mutagénnych účinkoch, neindikujú žiadne riziko. Dlhodobé štúdie na zvieratách týkajúce sa karcinogénneho potenciálu nie sú k dispozícii. V teratogénnych štúdiách, v ktorých boli potkanom a králikom podávané dávky približne zodpovedajúce dávke u ľudí na základe telesného povrchu (mg/m2), neboli pozorované žiadne priame ani nepriame teratogénne účinky. Štúdie na zvieratách o použití počas perinatálneho/postnatálneho obdobia a také, ktoré sa týkajú účinkov na plodnosť, nie sú k dispozícii.
6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE
6.1 Pomocné látky
Žiadne
6.2 Inkompatibility
Roztoky vankomycínu majú nízku hodnotu pH, čo môže pri zmiešaní s inými látkami viesť k chemickej alebo fyzikálnej nestabilite. Každý parenterálny roztok treba teda pred použitím vizuálne skontrolovať, či nedošlo k precipitácii alebo k zmene farby. Aby nedošlo k precipitácii, injekčné striekačky a intravenózne katétre treba medzi podaním lieku Vancomycin CNP a iných liekov opláchnuť fyziologickým roztokom chloridu sodného.
Tento liek sa nesmie miešať s inými liekmi okrem tých, ktoré sú uvedené v časti 6.6.
Ukázalo sa, že zmesi vankomycínu a betalaktámových antibiotík sú fyzikálne inkompatibilné. Pravdepodobnosť precipitácie sa zvyšuje s vyššími koncentráciami vankomycínu. Odporúča sa pred podaním týchto liekov dostatočne vypláchnuť intravenózne linky. Ďalej sa odporúča nariediť roztoky vankomycínu na 5 mg/ml alebo menej.
6.3 Čas použiteľnosti
6.3 Čas použiteľnosti2 roky
Čas použiteľnosti pripraveného infúzneho roztoku
Chemická a fyzikálna stabilita pripraveného infúzneho roztoku bola preukázaná počas 96 hodín pri 2 – 8 °C. Z mikrobiologického hľadiska má byť produkt použitý okamžite. Ak nie je použitý okamžite, za celkový čas a podmienky skladovania roztoku pred ďalším použitím zodpovedá používateľ a zvyčajne to nemá prekročiť 24 hodín pri 2 – 8 °C, pokiaľ k rekonštitúcii/riedeniu nedošlo v kontrolovaných a schválených aseptických podmienkach.
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie
6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanieUchovávajte pri teplote do 25 °C. Injekčnú liekovku uchovávajte vo vonkajšom papierovom obale na ochranu pred svetlom.
Podmienky uchovávania po rekonštitúcii a nariedení lieku nájdete v časti 6.3.
6.5 Druh obalu a obsah balenia
6.5 Druh obalu a obsah baleniaInjekčné liekovky z bezfarebného skla typu I s brómbutylovým gumovým uzáverom a vyklápacím viečkom.
Balenia obsahujúce 1 alebo 5 injekčných liekoviek.
Na trh nemusia byť uvedené všetky veľkosti balenia.
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom
6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekomPred použitím musí byť prášok rekonštituovaný a vzniknutý koncentrát musí byť potom ďalej riedený.
Príprava infúzneho koncentrátu
Rozpusťte obsah 500 mg injekčnej liekovky s vankomycínom v 10 ml sterilnej vody na injekcie.
Rozpusťte obsah 1000 mg injekčnej liekovky s vankomycínom v 20 ml sterilnej vody na injekcie.
Jeden ml rekonštituovaného roztoku obsahuje 50 mg vankomycínu.
Príprava infúzneho roztoku
Infúzny koncentrát možno nariediť sterilnou vodou na injekcie, roztokom chloridu sodného 9 mg/ml alebo glukózy 50 mg/ml.
Injekčná liekovka obsahujúca 500 mg vankomycínu: Na získanie infúzneho roztoku 5 mg/ml narieďte 10 ml infúzneho koncentrátu s 90 ml rozpúšťadla.
Injekčná liekovka obsahujúca 1000 mg vankomycínu: Na získanie infúzneho roztoku 5 mg/ml narieďte 20 ml infúzneho koncentrátu s 180 ml rozpúšťadla.
Koncentrácia vankomycínu v infúznom roztoku nesmie presiahnuť 2,5 – 5 mg/ml.
Vzhľad infúzneho roztoku
Roztok treba pred podaním vizuálne skontrolovať, či sa tam nenachádzajú častice a či nedošlo k zmene sfarbenia. Roztok sa smie používať, len ak je číry a neobsahuje častice.
Podmienky uchovávania nariedeného lieku nájdete v časti 6.3.
Podávanie
Požadovaná dávka sa má podávať pomaly intravenóznou infúziou s rýchlosťou nie viac ako 10 mg/minútu, počas najmenej 60 minút alebo aj dlhšie.
Aby sa predišlo precipitácii z dôvodu nízkeho pH hydrochloridu vankomycínu v roztoku, všetky intravenózne kanyly a katétre by mali byť vypláchnuté fyziologickým roztokom.
Roztoky vankomycínu sú v podstate podávané samostatne, pokiaľ nie je dokázaná chemická a fyzikálna kompatibilita s iným infúznym roztokom (pozrite časť 6.2).
Likvidácia
Injekčné liekovky sú iba na jedno použitie. Nepoužitý produkt je potrebné zlikvidovať.
Každý nepoužitý liek alebo odpadový materiál treba zlikvidovať v súlade s miestnymi požiadavkami.
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII
7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCIICNP Pharma GmbH Marienplatz 10–12 94081 Furstenzell
Nemecko
Telefón: 0049 (0) 8502 9184 200
Fax: 0049 (0) 8502 9184 491
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)
8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO (ČÍSLA)Vancomycin CNP 500 mg: 15/0264/15-S
Vancomycin CNP 1 000 mg: 15/0265/15-S
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE
9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIEDátum prvej registrácie: