Pohotovostná lekáreň Otvoriť hlavné menu

VOLUVEN - súhrnné informácie

Dostupné balení:

Súhrnné informácie o lieku - VOLUVEN

SÚHRN CHARAKTERISTICKÝCH VLASTNOSTÍ LIEKU

Tento liek je predmetom ďalšieho monitorovania. To umožní rýchle získanie nových informácií o bezpečnosti. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie. Informácie o tom, ako hlásiť nežiaduce reakcie, nájdete v časti 4.8.

1. NÁZOV LIEKU

VOLUVEN

2. KVALITATÍVNE A KVANTITATÍVNE ZLOŽENIE 

Poly(O-2-hydroxyetyl)škrob 60,00 g

  • – molárna substitúcia 0,38 – 0,45

  • – priemerná molekulová hmotnosť 130 000 Da

Chlorid sodný 9,00 g

elektrolyty Na+

154 mmol/l

154 mmol/l

308 mosmol/l <1,0 mmol NaOH/l 4,0 – 5,5


CL-

teoretická osmolarita titračná kyslosť pH

Úplný zoznam pomocných látok, pozri časť 6.1.

3. LIEKOVÁ FORMA

Infúzny roztok

Číry bezfarebný až slabo žltkastý, jemne opalizujúci roztok.

4. KLINICKÉ ÚDAJE

4.1 Terapeutické indikácie

Liečba hypovolémie, ktorá je spôsobená akútnou stratou krvi, keď podanie samotných kryštaloidov nie je postačujúce (pozri časti 4.2, 4.3 a 4.4).

4.2 Dávkovanie a spôsob podávania

Na kontinuálnu intravenóznu infúziu.

Použitie liekov s obsahom HES sa má obmedziť na počiatočnú fázu objemovej resuscitácie s maximálnou dĺžkou trvania 24 h.

Prvých 10 – 20 ml sa má podávať pomaly a súčasne je potrebné dôkladne sledovať pacienta, aby sa mohli čo najskôr odhaliť možné anafylaktické/a­nafylaktoidné reakcie.

Denná dávka a rýchlosť infúzie závisia od krvnej straty, od udržania alebo obnovy hemodynamiky a od hemodilúcie (efekt zriedenia).

Maximálna denná dávka Voluvenu je 30 ml/kg.

Podať sa má najnižšia možná účinná dávka. Počas liečby sa má kontinuálne sledovať hemodynamika, aby sa pri dosiahnutí požadovaných hemodynamických parametrov mohla infúzia ihneď zastaviť. Maximálna odporúčaná denná dávka sa nesmie prekročiť.

Pediatrická populácia:

Údaje u detí sú obmedzené, preto sa neodporúča používať lieky s obsahom HES u tejto populácie.

4.3 Kontraindikácie

  • – precitlivenosť na liečivá alebo na ktorúkoľvek z pomocných látok uvedených v časti 6.1

  • – sepsa

  • – popáleniny

  • – renálne poruchy alebo renálna nahradzujúca terapia

  • – intrakraniálna alebo cerebrálna hemorágia

  • – kriticky chorí pacienti (zvyčajne hospitalizovaní na jednotkách intenzívnej starostlivosti)

  • – hyperhydratácia

  • – pľúcny edém

  • – dehydratácia

  • – závažná hypernatriémia alebo závažná hyperchlorémia

  • – závažné poškodenie pečeňových funkcií

  • – kongestívne zlyhanie srdca

  • – závažná koagulopatia

  • – pacienti s transplantovanými orgánmi

4.4 Osobitné upozornenia a opatrenia pri používaní

Z dôvodu rizika alergických (anafylaktických/a­nafylaktoidných) reakcií sa má pacient dôkladne sledovať a infúzia sa má podávať pomalou rýchlosťou (pozri časť 4.8).

Operácie a úrazy:

Neexistuje dostatok spoľahlivých údajov o dlhodobej bezpečnosti u pacientov podstupujúcich chirurgické zákroky a u pacientov s úrazmi. Očakávaný prínos liečby sa má dôkladne posúdiť vzhľadom k neistote týkajúcej sa dlhodobej bezpečnosti. Má sa zvážiť iná dostupná liečba.

Indikáciu na doplnenie objemu liekmi s obsahom HES je potrebné starostlivo zvážiť a je nutné monitorovať hemodynamické parametre kvôli kontrole objemu a dávky (pozri tiež časť 4.2).

Je potrebné sa vždy vyhnúť objemovému preťaženiu v dôsledku predávkovania alebo príliš rýchlemu podávaniu infúzie. Dávkovanie sa musí nastaviť starostlivo, najmä u pacientov s pľúcnymi a kardiovaskulárnymi problémami. Dôkladne sa majú monitorovať sérové elektrolyty, bilancia tekutín a renálne funkcie.

Lieky s obsahom HES sú kontraindikované u pacientov s renálnymi poruchami alebo pri renálnej substitučnej terapii (pozri časť 4.3). Podávanie liekov s obsahom HES sa má ukončiť pri prvých známkach poškodenia obličiek. Zvýšená potreba renálnej substitučnej liečby bola hlásená až do 90 dní po podaní HES. Minimálne 90 dní sa odporúča monitorovanie renálnej funkcie pacientov.

Zvláštnu pozornosť treba venovať pacientom so závažnými poruchami pečeňových funkcií alebo pacientom s poruchami krvnej zrážanlivosti.

Pri liečbe hypovolemických pacientov je potrebné zamedziť závažnej hemodilúcii v dôsledku vysokých dávok roztokov s obsahom HES.

  • V prípade opakovaného podávania sa musia starostlivo sledovať koagulačné parametre. Pri prvom príznaku koagulopatie prerušte používanie liekov s obsahom HES.

U pacientov, u ktorých je potrebné vykonať otvorenú operáciu srdca v súvislosti s kardiopulmonálnym bypassom, sa neodporúča používať lieky s obsahom HES kvôli riziku nadmerného krvácania.

Pediatrická populácia:

Údaje u detí sú obmedzené, preto sa neodporúča používať lieky s obsahom HES u tejto populácie (pozri časť 4.2).

4.5 Liekové a iné interakcie

Neuskutočnili sa žiadne štúdie so zameraním na interakcie.

Pozri časť 4.8, kde sú údaje týkajúce sa zvýšenia hladiny sérovej amylázy, ktoré môže nastať pri podávaní hydroxyetylškrobu a môže interferovať s diagnózou pankreatitídy.

4.6 Fertilita, gravidita a laktácia

Gravidita

Nie sú dostupné údaje o podávaní Voluvenu tehotným ženám.

K dispozícii sú iba obmedzené údaje z klinických štúdií o použití jednorazovej dávky Voluvenu u tehotných žien, ktoré podstúpili cisársky rez v spinálnej anestézii. Nezistil sa negatívny vplyv Voluvenu na bezpečnosť pacientok a nezistil sa ani negatívny vplyv na novorodencov (pozri časť 5.1).

Štúdie na zvieratách neukázali priame alebo nepriame škodlivé účinky na tehotenstvo, embryonálny/fetálny vývoj, pôrod alebo postnatálny vývoj (pozri časť 5.3). Nebola zaznamenaná teratogenita.

Voluven sa môže podávať počas tehotenstva len v prípadoch, ak potenciálny prínos prevýši možné riziko pre plod.

Laktácia

Nie je známe, či sa hydroxyetylškrob vylučuje do materského mlieka. Vylučovanie hydroxyetyl-škrobu do mlieka sa u zvierat neskúmalo. Pri rozhodovaní či pokračovať/prerušiť dojčenie alebo pokračovať/prerušiť terapiu Voluvenom treba vziať do úvahy prínos dojčenia pre dieťa a prínos terapie Voluvenom pre ženu.

  • V súčasnosti nie sú údaje o podávaní Voluvenu dojčiacim ženám.

4.7 Ovplyvnenie schopnosti viesť vozidlá a obsluhovať stroje

Netýka sa.

4.8 Nežiaduce účinky

Nežiaduce účinky sú definované nasledovne: veľmi časté (>1/10), časté (>1/100 až < 1/10), menej časté (> 1/1 000 až < 1/100), zriedkavé (> 1/10 000 až < 1/1 000), veľmi zriedkavé (< 1/10 000), frekvencia neznáma (nie je možné odhadnúť z dostupných údajov).

Poruchy krvi a lymfatického systému

Zriedkavé (pri vysokých dávkach): Počas podávania hydroxyetylškrobu sa môžu okrem dilučných účinkov objaviť v závislosti od dávkovania poruchy krvnej zrážanlivosti.

Poruchy imunitného systému

Zriedkavé: Lieky obsahujúce hydroxyetylškrob môžu spôsobiť anafylaktické/a­nafylaktoidné reakcie (hypersenzitivita, mierne príznaky podobné chrípke, bradykardia, tachykardia, bronchospazmus, pľúcny edém nekardiálneho pôvodu). Keď sa počas infúzie objavia známky intolerancie, infúzia sa má okamžite zastaviť a má sa začať vhodná núdzová liečba.

Poruchy kože a podkožného tkaniva

Časté (v závislosti od dávky): Dlhodobé podávanie vysokých dávok hydroxyetylškrobu spôsobuje pruritus (svrbenie), čo je známy nežiaduci účinok hydroxyetylškrobov.

Laboratórne a funkčné vyšetrenia

Časté (v závislosti od dávky): Počas podávania hydroxyetylškrobu môže dôjsť k zvýšeniu koncentrácie sérovej amylázy, čo môže interferovať s diagnózou pankreatitídy. Zvýšená hladina amylázy je spôsobená tvorbou komplexu enzým substrát amylázy a hydroxyetylškrobu, ktorý podlieha pomalej eliminácii a nesmie sa považovať za diagnostiku pankreatitídy.

Časté (v závislosti od dávky): Pri vysokých dávkach môžu mať dilučné účinky za následok zodpovedajúce zriedenie krvných zložiek, ako sú koagulačné faktory a iné plazmatické proteíny a zníženie hematokritu.

Poruchy hepatobiliárneho systému

Frekvencia neznáma (nie je možné odhadnúť z dostupných údajov): Poškodenie pečene.

Poruchy renálneho a močového systému

Frekvencia neznáma (nie je možné odhadnúť z dostupných údajov): Poškodenie obličiek.

Hlásenie podozrení na nežiaduce účinky

Hlásenie podozrení na nežiaduce reakcie po registrácii lieku je dôležité. Umožňuje priebežné monitorovanie pomeru prínosu a rizika lieku. Od zdravotníckych pracovníkov sa vyžaduje, aby hlásili akékoľvek podozrenia na nežiaduce reakcie prostredníctvom národného systému hlásenia uvedeného v Prílohe V.

4.9 Predávkovanie

Ako pri iných náhradách objemu, predávkovanie vedie k preťaženiu cirkulačného systému (napr. pľúcnemu edému). V týchto prípadoch je nutné infúziu okamžite prerušiť a ak je to potrebné podať diuretiká.

5. FARMAKOLOGICKÉ VLASTNOSTI

5.1 Farmakodynamické vlastnosti

Farmakoterapeutická skupina: Infundabilium, náhradné roztoky plazmy a frakcie plazmatických bielkovín

ATC kód: B05AA07

Voluven je umelý koloid určený na náhradu objemu, ktorý spôsobuje expanziu intravaskulárneho objemu a hemodilúciu v závislosti na molárnej substitúcii hydroxyetylových skupín (0,4), priemernej molekulovej hmotnosti (130 000 Da), koncentrácii (6%), ako aj dávke a rýchlosti podávania infúzie.

Infúzia 500 ml Voluvenu podaná počas 30 minút zdravým dobrovoľníkom vyvoláva neexpanzívne zvýšenie objemu približne o 100% podaného objemu s plató-efektom a trvá 4 – 6 hodín.

Izovolemická zmena krvi za Voluven udržuje objem krvi najmenej 6 hodín.

Liečba tehotných žien podstupujúcich cisársky rez

K dispozícii sú iba obmedzené údaje z klinických štúdií s použitím jednorazovej dávky Voluvenu u tehotných žien podstupujúcich cisársky rez v spinálnej anestézii. Výskyt hypotenzie bol výrazne nižší pri použití Voluvenu v porovnaní s použitím kryštaloidov (36,6% verzus 55,3%). Celkové hodnotenie účinnosti preukázalo značné výhody pri prevencii hypotenzie a ťažkej hypotenzie, keď sa použil Voluven v porovnaní s liečbou, pri ktorej sa použili kryštaloidy.

5.2 Farmakokinetické vlastnosti

Farmakokinetika hydroxyetylškrobu je komplexná a závisí od molekulárnej hmotnosti a hlavne od stupňa molárnej substitúcie. Po intravenóznom podaní sú molekuly, ktoré sú menšie ako renálny prah (60 000 – 70 000 Da) vylučované priamo močom, kým väčšie sú metabolizované plazmatickou a-amylázou a následne sú degradačné produkty vylučované močom.

Priemerná molekulová hmotnosť Voluvenu v plazme in vivo je 70 000 – 80 000 Da hneď po podaní infúzie a zostáva nad renálnym prahom počas celej doby liečebného účinku.

Distribučný objem je okolo 5,9 litra. 30 minút po podaní infúzie je plazmatická hladina hydroxyetylškrobu stále 75% z maximálnej koncentrácie. Po 6 hodinách sa plazmatická hladina znižuje na 14%. Po jednorazovom podaní 500 ml Voluvenu sa plazmatická koncentrácia hydroxyetylškrobu vracia takmer na základnú hodnotu po 24 hodinách.

Plazmatický klírens bol 31,4 ml/min po podaní 500 ml Voluvenu, s AUC 14,3 mg/ml/hod, čo dokazuje nelineárnu farmakokinetiku. Po jednorazovom podaní 500 ml bol plazmatický polčas t1/2a =1,4 hod a t1/2P = 12,1 hod.

Pri použití rovnakej dávky (500ml) u pacientov s kompenzovaným stredným až ťažkým poškodením obličiek AUC mierne vzrástlo o faktor 1,7 (95% limity účinnosti 1,44 – 2,07) u pacientov z ClCr < 50ml/min v porovnaní s ClCr > 50 ml/min.

Konečný polčas rozpadu a vrchol koncentrácie hydroxyetylškrobu neboli ovplyvnené poškodením obličiek.

Pri hodnotách ClCr > 30 ml/min bolo 59% liečiva vylúčených do moču, verzus 51% pri ClCr 15 až 30ml/min.

Po dennom podávaní 500 ml 10% roztoku hydroxyetylškrobu 130/0,4 počas 10 dní dobrovoľníkom, nebola zaznamenaná signifikantná akumulácia v plazme. V experimente na potkanoch pri opakovanej dávke 0,7 g/kg telesnej hmotnosti/deň počas 18 dní, po 52 dňoch po poslednom podaní bolo nahromadenie v tkanive 0,6% celkovej podanej dávky.

V ďalšej farmakokinetickej štúdii dostávalo 8 pacientov v stabilizovanom stave s terminálnym renálnym zlyhávaním (ESRD) jednorazovú dávku 250 ml (15 g) HES 130/0,4 (6%).

3,6 g (24%) podanej dávky HES sa eliminovalo z organizmu počas hemodialýzy trvajúcej 2 hodiny (500 ml dialyzátu za minútu, Filter HD Highflux FX 50, Fresenius Medical Care, Nemecko). Po 24 hodinách bola priemerná plazmatická koncentrácia HES 0,7 mg/ml. Po 96 hodinách bola priemerná plazmatická koncentrácia HES 0,25 mg/ml.

HES 130/0,4 (6%) je kontraindikovaný u pacientov podstupujúcich dialýzu (pozri časť 4.3).

5.3 Predklinické údaje o bezpečnosti

Subchronická toxicita:

Intravenózna infúzia 9 g hydroxyetylškrobu vo Voluvene/kg telesnej hmotnosti/deň u potkanov a psov počas 3 mesiacov neviedla k toxickým účinkom, okrem toxicity spôsobenej zvýšenou záťažou obličiek a pečene, vychytávaním a metabolizmom hydroxyetylškrobu v retikuloendo­teliálnom systéme, pečeňovom parenchýme a ostatných tkanivách v súvislosti s nefyziologickým stavom zvierat počas testovania.

Najnižšia toxická dávka je nad 9 g hydroxyetylškrobu vo Voluvene/kg telesnej hmotnosti/deň, čo je 5-krát vyššia dávka než je odporúčaná maximálna terapeutická dávka u ľudí.

Reprodukčná toxicita:

Typ hydroxyetylškrobu použitý vo Voluvene nemá teratogénny potenciál u potkanov a králikov. Embryoletálny účinok bol pozorovaný u králikov pri dávke 50 ml/kg telesnej hmotnosti/deň. U potkanov bolusová injekcia pri takejto dávke počas gravidity a laktácie viedla k redukcii telesnej hmotnosti mláďat a indukovala oneskorenie vývoja. U samíc boli prítomné známky preťaženia tekutinami. Na zvieratách neboli robené štúdie fertility.

6. FARMACEUTICKÉ INFORMÁCIE

6.1 Zoznam pomocných látok

Hydroxid sodný, kyselina chlorovodíková, voda na injekciu.

6.2 Inkompatibility

Je potrebné sa vyhnúť zmiešaniu s inými liekmi. Ak je vo výnimočných prípadoch potrebné Voluven zmiešať s inými liekmi, je nutné venovať veľkú pozornosť kompatibilite (mliečny zákal, precipitácia), sterilite zmiešania a dobrému vzájomnému premiešaniu.

6.3 Čas použiteľnosti

Čas použiteľnosti v predajnom balení

Sklenené fľaše: 5 rokov

Freeflex vak: 3 roky

PVC vak: 2 roky

Polyetylénové fľaše: 3 roky

Čas použiteľnosti po prvom otvorení balenia

Liek sa musí použiť ihneď po otvorení.

6.4 Špeciálne upozornenia na uchovávanie

Uchovávajte pri teplote do 25°C. Neuchovávajte v mrazničke.

6.5 Druh obalu a obsah balenia

  • a. ) Bezfarebná sklenená fľaša typu II s halobutylovou gumennou zátkou a hliníkovým uzáverom:

1 × 250 ml, 1 × 500 ml, 10×250 ml, 10×500 ml

  • b. ) Polyolefínový vak (Freeflex):

s vrchným obalom : 1 × 250 ml, 1 × 500 ml, 5 × 500 ml, 5 × 250 ml, 10 × 250 ml, 20 × 250 ml,

30 × 250 ml, 35 × 250 ml, 40 × 250 ml, 10 × 500 ml, 15 × 500 ml, 20 × 500 ml

  • c. ) PVC vak:

1 × 250 ml, 1 × 500 ml, 25 × 250 ml, 15 × 500 ml.

  • d. ) PE fľaša KabiPac: 1 × 250 ml, 1 × 500 ml, 10 × 250 ml, 10 × 500 ml, 20 × 250 ml, 20 × 500 ml, 30 × 250 ml

6.6 Špeciálne opatrenia na likvidáciu a iné zaobchádzanie s liekom

Na jednorazové použitie.

Roztok sa musí použiť ihneď po otvorení fľaše alebo vaku. Nepoužívajte tento liek po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na obaloch po EXP.

Nespotrebovaný roztok je potrebné znehodnotiť.

Používajte iba číre roztoky v neporušených obaloch, ktoré neobsahujú žiadne častice. Pred použitím odstráňte vrchný obal z polyolefínového (freeflex) a PVC vaku.

Nepoužitý liek alebo odpad vzniknutý z lieku treba vrátiť do lekárne.

7. DRŽITEĽ ROZHODNUTIA O REGISTRÁCII

Fresenius Kabi Deutschland GmbH, D- 61346 Bad Homburg v.d.H., Nemecko

8. REGISTRAČNÉ ČÍSLO

76/0023/03-S

9. DÁTUM PRVEJ REGISTRÁCIE/PREDĹŽENIA REGISTRÁCIE

Dátum prvej registrácie: 05.02.2003

Dátum posledného predĺženia registrácie: 23.05.2008